Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.

Anna Moskwa

Rezerwy gazu w naszym kraju stale rosną, magazyny są zapełnione już w 90 proc. – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Zapewniła jednocześnie, że błękitnego paliwa w polskich domach nie zabraknie. Według grafiki, którą opublikowała minister, stan napełnienia wszystkich magazynów gazu na koniec doby gazowej 18 maja (godz. 6.00) wynosił 90 proc. W niedawnym wystąpieniu w Sejmie podkreślała ona, że “Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie, suwerennym, podejmującym konsekwentne działania również w wymiarze infrastrukturalnym”.

Minister klimatu: Nasze magazyny gazu są prawie pełne

"Konsekwentnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Rezerwy gazu w naszym kraju stale rosną – magazyny są zapełnione już w 90 proc." – przekazała w czwartek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska.

Minister Anna Moskwa dodała, że obecna sytuacja na świecie wymaga konkretnych działań, "dlatego podejmujemy decyzje, które gwarantują, że gazu w polskich domach nie zabraknie".

Zgodnie z opublikowaną przez Annę Moskwę grafiką stan napełnienia wszystkich magazynów gazu na koniec doby gazowej 18 maja (godz. 6.00) wynosił 90 proc.

Stan napełnienia instalacji na początek doby wynosił 32 438,6 Gwh z kolei na koniec doby 32 656 Gwh, co odpowiada 3,09 mld m sześc. gazu.

Anna Moskwa

Anna Moskwa: Jesteśmy państwem bezpiecznym energetycznie

“Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie, suwerennym, podejmującym konsekwentne działania również w wymiarze infrastrukturalnym” – mówiła minister klimatu podczas niedawnego wystąpienia w Sejmie. 

"Polska nie potrzebuje rosyjskiego gazu, w przeciwieństwie do innych państw nie ma kontraktów z Gazpromem do 2040 r.(...), ma gotową infrastrukturę i zdywersyfikowane kontrakty. Nie musimy i nie będziemy ulegać szantażowi Putina" – mówiła minister Anna Moskwa.

Przypomniała, że w tym roku do terminala LNG wpłynie 50 gazowców. 

"Dla porównania, w 2015 r. był to jeden, w 2016 r. - 9, w 2017 r. - 14" – wskazała. 

“W kolejnym roku przepustowość terminala zostanie powiększona do 8 mld m sześc. gazu rocznie” – przypomniała.

Jak dodała, w najbliższych dniach zaprezentowany zostanie projekt nowelizacji ustawy, przedłużającej do 2027 r. taryfowanie cen dla odbiorców gazu

“Lista odbiorców uprawnionych do taryf została wydłużona w styczniu” – przypomniała Anna Moskwa.

Czytaj też: Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023