O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Polska wykorzystuje potencjał geotermii tylko w 30 proc.

Anna Moskwa

Tylko w 30 proc. wykorzystujemy polski potencjał geotermalny – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Dodatkowo zachęcała samorządy do zainteresowania się tym rodzajem energii, przypominając, że odwierty badawcze są w 100 proc. finansowane przez NFOŚiGW. Pod koniec maja br. wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio w rozmowie z PAP tłumaczył, że MKiŚ przygotował wieloletni program rozwoju geotermii w Polsce

Anna Moskwa otworzyła ciepłownię geotermalną w Toruniu

Szefowa MKiŚ wraz z m.in. wicepremierem Jackiem Sasinem brała udział w konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" w Toruniu. Przed rozpoczęciem konferencji uroczyście otwarto i poświęcono ciepłownię, wykorzystującą ciepło z odwiertów geotermalnych. Ciepło zasili kompleks Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, pobliskie sanktuarium, a także wznoszone muzeum oraz popłynie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Polsce obejmuje 60 proc. terytorium kraju. Podkreśliła jednocześnie, że tylko w 30 proc. wykorzystujemy ten ogromny potencjał.

Chwaliła ona inwestycję w Toruniu, wskazując, że skorzysta na niej miasto jak i mieszkańcy. "To nie jest trudne, to się opłaca" – podkreśliła.

Anna Moskwa

NFOŚiGW w 100% finansuje wykonanie odwiertów poszukiwawczych

Minister Anna Moskwa przypomniała, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 100 proc. finansuje wykonanie odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych mających wskazać potencjał geotermalny na danym terenie.

Pod koniec maja br. wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio w rozmowie z PAP tłumaczył, że MKiŚ przygotował wieloletni program rozwoju geotermii w Polsce, który uwzględnia potencjał tzw. płytkiej geotermii pod wykorzystanie gruntowych pomp ciepła. Koszt realizacji całego programu to blisko 50 mld zł. Chodzi o dokument pt. "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce", który jest mapą drogową rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku. Zgodnie z dokumentem, koszt realizacji programu rozwoju geotermii w Polsce ma wynieść blisko 50 mld zł przy dofinansowaniu z budżetu państwa, NFOŚiGW, NCBR, czy KPO na poziomie 12 mld zł.

Czytaj też: Anna Moskwa: Polska już jest hubem gazowym Europy

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023