Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Polska może zapewnić ciągłość dostaw energii na Ukrainę

Anna Moskwa

Jesteśmy gotowi zapewnić na Ukrainie ciągłość dostaw energetycznych – przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

“Derusyfikacja dostaw zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej jest naszym stałym wyzwaniem i wyzwaniem europejskim” – dodała. Minister przypomniała, że od początku rosyjskiej agresji z Polski realizowane są też dostawy paliw na Ukrainę. Wskazała również, że obecna sytuacja wojny jest traktowana jako "poligon, przygotowanie się do współpracy energetycznej ze stroną ukraińską na zawsze".

Anna Moskwa: Wspieramy bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy

Jak mówiła szefowa resortu klimatu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej towarzyszącej Polsko-Ukraińskiemu Forum Energii, Polska od pierwszego dnia wojny wspiera "na tyle ile może bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy".

Przypomniała, że od początku rosyjskiej agresji z Polski realizowane są też dostawy paliw na Ukrainę. 

"Te dostawy odbywają się również przez pozostałe granice – rumuńską, słowacką" – wskazała Anna Moskwa.

Jak podkreśliła, nowym wyzwaniem jest zwiększenie tych dostaw. 

"Dzisiejsze spotkanie bardzo konkretnie i praktycznie pozwala nam zaplanować te nowe łańcuchy dostaw, nowe kierunki, zwiększenie zaangażowania wszystkich podmiotów, zarówno tych, które dostarczają, jak i tych, które potem dalej na Ukrainę zapewniają transport" – mówiła. Dodała, że dotyczy zarówno spółek polskich, jak i ukraińskich.

Anna Moskwa

Minister klimatu: Potrzebne jest całodobowe zaangażowanie

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że w trakcie poniedziałkowego Forum rozmowy toczyły się w obecności ministrów i ambasadorów m.in Litwy, Rumunii, Niemiec oraz przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii – "która jest w stanie przeanalizować dodatkowe kierunki, zaopatrzyć nas w dane i niezbędne analizy".

"Jesteśmy gotowi, żeby to większe zadanie zrealizować i zapewnić na Ukrainie tę ciągłość dostaw" – zaznaczyła minister Moskwa. 

Wskazała na konieczność "całodobowego zaangażowania" się w ten proces. "Zarówno po stronie spółek, jak i po stronie administracji. Na taki tryb pracy przeszliśmy ze stroną ukraińską" – mówiła.

Szefowa MKiŚ podkreśliła, że "aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainie, wszyscy na ten całodobowy tryb pracy musimy pilnie przejść".

Anna Moskwa wskazała, że obecna sytuacja wojny jest traktowana jako "poligon, przygotowanie się do współpracy energetycznej ze stroną ukraińską na zawsze".

"Nowe kierunki dostaw – derusyfikacja – zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie ukraińskiej jest naszym stałym wyzwaniem i wyzwaniem europejskim" – mówiła Anna Moskwa. 

Dodała, że to wyzwanie "ćwiczone jest w trudnych warunkach wojny". 

"Pozwala nam przygotować się na funkcjonowanie w ścisłej integracji energetycznej z Ukrainą już po zakończeniu wojny" – dodała.

Czytaj też: Minister Anna Moskwa: Cło na rosyjskie surowce to za mało

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023