O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Obecne ceny gazu i energii są nieakceptowalne

Anna Moskwa

Ceny gazu i energii są nieakceptowalne. Musimy reagować szybko, musimy szukać rozwiązań – powiedziała dziennikarzom w Brukseli Anna Moskwa.

Jak dodała polska minister klimatu i środowiska rozwiązania te muszą działać zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, tak żeby skutecznie chronić zarówno naszych obywateli, jak i przedsiębiorstwa. Wyjaśniła również, że mechanizm zmiany określania taryf na rynku hurtowym, przybliżonych do ceny wytwarzania, spowodowałby obniżenie we wszystkich krajach UE ceny energii dla obywateli i firm.

Anna Moskwa z wizytą w Brukseli

W Brukseli odbywa się w piątek nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów ds. energii.

„Zarówno dla naszego rządu, jak i dla wszystkich rządów europejskich, dzisiaj zmiany cen, ale też same w sobie ceny gazu i energii, są nieakceptowalne. Musimy reagować szybko, musimy szukać rozwiązań, tych krajowych i tych europejskich, tak żeby skutecznie chronić zarówno naszych obywateli, jak i przedsiębiorstwa” – powiedziała Anna Moskwa.

Dodała, że Polska będzie na spotkaniu mocno popierać cenę maksymalną na każdy importowany gaz. 

„To rozwiązanie, które dziś Europa – będąc tak silnie uzależniona od importowanego gazu – pilnie potrzebuje, żeby zatrzymać rosyjski szantaż, ale również, aby sytuację zracjonalizować” – zaznaczyła Anna Moskwa.

Anna Moskwa

Polska minister liczy na dobrą dyskusję nt. cen energii

Wskazała, że nikt nie może wykorzystywać obecnej sytuacji kosztem obywateli i przedsiębiorstw. 

„Liczymy również na dobrą dyskusję na temat cen energii. Zaproponowaliśmy dobre uniwersalne rozwiązanie legislacyjne. Jeśli byśmy przyjęli to rozwiązanie, które też jest oparte na blokadzie ceny na określonym poziomie bez względu na miks energetyczny, zadziałałoby wszędzie” – powiedziała.

Minister dodała, że mechanizm zmiany określania taryf na rynku hurtowym, przybliżonych do ceny wytwarzania, spowodowałby obniżenie we wszystkich krajach UE ceny energii dla obywateli i firm.

Czytaj też: Anna Moskwa zapowiada: Polska zaproponuje blokadę ETS

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023