Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Jesteśmy państwem bezpiecznym energetycznie

Anna Moskwa

Minister Anna Moskwa podczas środowego wystąpienia w Sejmie podkreśliła, że nasz kraj jest bezpieczny i suwerenny energetycznie.

“Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie, suwerennym, podejmującym konsekwentne działania również w wymiarze infrastrukturalnym – powiedziała minister klimatu. Jak dodała, w najbliższych dniach zaprezentowany zostanie projekt nowelizacji ustawy, przedłużającej do 2027 r. taryfowanie cen dla odbiorców cen gazu. 

Anna Moskwa: Polska nie potrzebuje rosyjskiego gazu

"Polska nie potrzebuje rosyjskiego gazu, w przeciwieństwie do innych państw nie ma kontraktów z Gazpromem do 2040 r.(...), ma gotową infrastrukturę i zdywersyfikowane kontrakty. Nie musimy i nie będziemy ulegać szantażowi Putina" - mówiła minister.

Przypomniała, że w tym roku do terminala LNG wpłynie 50 gazowców. 

"Dla porównania, w 2015 r. był to jeden, w 2016 r. - 9, w 2017 r. - 14" – wskazała. 

“W kolejnym roku przepustowość terminala zostanie powiększona do 8 mld m sześc. gazu rocznie” – przypomniała Anna Moskwa.

Jak dodała, w najbliższych dniach zaprezentowany zostanie projekt nowelizacji ustawy, przedłużającej do 2027 r. taryfowanie cen dla odbiorców gazu

“Lista odbiorców uprawnionych do taryf została wydłużona w styczniu” – przypomniała Anna Moskwa.

Anna Moskwa

Polska jest gotowa do przerobu ropy z całego świata

“Polska infrastruktura jest przygotowana do przerobu ropy z całego świata. Mamy zabezpieczone własne wydobycie węgla i dostawy zagraniczne, jednocześnie konsekwentnie rozwijamy inne źródła energii, np. projekty morskiej energetyki wiatrowej” – mówiła minister, dodając, że "Polska jest liderem tych projektów".

"Po raz pierwszy projekt elektrowni jądrowej jest prowadzony konsekwentnie i zgodnie z harmonogramem. Koncentrujemy się na rozwijaniu mikro i małych technologii jądrowych" – dodała Anna Moskwa.

Minister zaznaczyła, że ostatnie tygodnie upłynęły na "intensywnej ofensywie dyplomatycznej" premiera i rządu, i namawianiu do wprowadzenia pełnych i solidarnych sankcji na rosyjskie surowce. Jak stwierdziła, ostatnie wydarzenia to "gorzki sukces" Polski, która od dawna ostrzegała przez Rosją i Gazpromem.

"Konsekwentna polityka rządu PiS była dobrym, choć absolutnie nierozumianym przez świat i Europę podejściem. Jesteśmy liderem w zakresie derusyfikacji, który nie tylko mówi, ale i pokazuje, jak tą derusyfikację przeprowadza" – oświadczyła minister klimatu.

Czytaj też: Rosja zakręciła kurek. Anna Moskwa uspokaja: Mamy duże zapasy gazu

PAP/fot.Twitter/Pxhere

swiatrolnika.info 2023