Talk icon

Informacje

07-12-2021

Autor: Monika Faber

Anna Bryłka: Zielony Ład jest hamulcem polskiego eksportu i produkcji

Zielony Ład

Parlamentarny Zespół ds. Oceny Korzyści i Strat z Członkostwa Polski w Unii Europejskiej ocenił skutki, jakie dla polskiego rolnictwa przyniesie Zielony Ład.

Wnioski płynące z debaty Zespołu są przerażające, choć niestety nie zaskakujące. Przed Europejskim Zielonym Ładem ostrzegają również rolnicy i eksperci. Wskazują, że przyniesie on więcej strat, aniżeli korzyści. Wzrosną koszty produkcji żywności i jej ceny w sklepach, a Unia Europejska z eksportera zmieni się w importera żywności. Europę zaleje żywność gorszej jakości z krajów spoza Unii Europejskiej, gdzie nie ma tak wyśrubowanych norm na temat hodowli, upraw i produkcji. Czy takiej przyszłości chcemy dla nas, i naszych dzieci?

Zielony Ład to wyrok dla polskiego rolnictwa

Anna Bryłka z Konfederacji przedstawiła różnicę pomiędzy pojęciami bezpieczeństwa żywnościowego i bezpieczeństwa żywności, podkreślając wagę troski o zapewnienie obu. Zdaniem polityczki, Europejski Zielony Ład może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu Polski.

,,Przyjęte przez Unię Europejską cele neutralności klimatycznej mogą, według ekspertów, doprowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych. Europejski Zielony Ład jest hamulcem polskiego eksportu i produkcji. Postulujemy wzmocnienie dyplomacji handlowej i szukanie nowych rynków zbytu dla polskich produktów. Widzimy również problem związany z decyzjami młodego pokolenia: czy młodzi przejmą po rodzicach gospodarstwa rolne? Walka o polskie rolnictwo jest walką o bezpieczeństwo żywnościowe Polski” – stwierdziła.

Bryłka wskazuje, że wzrost cen artykułów rolno-spożywczych spowoduje, że zwiększy się tani import żywności z krajów, gdzie nie są przestrzegane unijne standardy, a konsument, kierujący się głównie kryterium cenowym wybierze produkt tańszy i gorszej jakości.

W równie negatywny sposób na temat Zielonego Ładu wypowiadała się Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Wskutek wdrażania Zielonego Ładu produkcja rolnicza we wszystkich gałęziach ulegnie załamaniu, zmniejszą się dochody gospodarstw rolnych (alternatywne metody uprawy itd.). Drastycznie spadnie wydajność produkcji, a więc i wartość unijnego eksportu produktów rolnych.

,,Europejski Zielony Ład jest niedostosowany do rzeczywistości, a skutki jego wprowadzenia w życie w obszarze rolnictwa będą tragiczne. Jedna z niezależnych agend unijnych przeprowadziła badania, które jednoznacznie wskazują na druzgoczący, szkodliwy wpływ Europejskiego Zielonego Ładu, który objawi się m.in. ogromnym spadkiem dochodów rolników, licznymi bankructwami i potężnym wzrostem cen żywności” – stwierdziła.

Ucierpią nie tylko rolnicy, ale też konsumenci

Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, podkreślił, że to konsument jest najważniejszym ogniwem łańcucha produkcji i to właśnie on poniesie największe skutki wprowadzenia Zielonego Ładu. Zielony Lad Brylka Wojcik Przeworska

,,Konsumenci zapłacą podwójnie za wprowadzenie polityk Unii Europejskich, takich jak strategia ,,Od pola do stołu'' czy strategia bioróżnorodności, ponieważ albo będą płacili pieniędzmi za drogą i zdrową żywność europejską albo zdrowiem za jedzenie taniej, niezdrowej jedności spoza Europy” – dodał.

Głównym wątkiem podczas debaty była konkurencja rolnictwa europejskiego z rolnictwem z pozaunijnych krajów Europy Wschodniej oraz Ameryki Południowej. Według szacunków plony zbóż w UE spadną o 11% w wyniku mniejszego nawożenia i mniejszej ochrony roślin, a o 4% zmniejszy się areał upraw roślin zbożowych. Obecnie zbiory zbóż w UE kształtują się na poziomie 295 mln ton. EZŁ oznacza zmniejszenie produkcji o 44 mln ton.

Ponadto prawne regulacje handlu zagranicznego UE nie zawierają spójnych wymogów w kwestii realizowania przez eksporterów zasad zrównoważonego rolnictwa – krótko mówiąc KE nie wprowadza żadnych ograniczeń dla importu gorszej jakości i tańszej żywności spoza UE.

,,Unia doprowadzi do utraty rynków przez europejskich producentów. Ideologia obowiązująca w Unii Europejskiej zrównuje człowieka ze zwierzętami i prowadzi do groźnego pomieszania pojęć”

– dodał Wójcik.

Szczepan Wójcik opowiedział również o ogólnoeuropejskiej platformie rolników EUnitedAgri, która ma być nowym narzędziem walki o normalność i bezpieczeństwo żywnościowe.

Konfederacja powołała Parlamentarny Zespół ds. Oceny Korzyści i Strat z Członkostwa Polski w Unii Europejskiej pod koniec października. Zespół powołany został głównie po to, aby przeprowadzić analizę korzyści i strat z członkostwa Polski w UE, zastanowić się i przygotować analizę renegocjacji traktatów, a także omówić alternatywną współpracę gospodarczą w Europie.

,,Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożoną debatę na temat obecności Polski w UE, debatę, która ma kształt polityczny i jest oparta przede wszystkim na emocjach, a nie na faktach i rzetelnych informacjach. Żadne środowisko parlamentarne nie zastanawia się nad tym, jak można byłoby inaczej współpracować w Europie” – powiedziała Anna Bryłka, sekretarz Ruchu Narodowego.

 

Czytaj też: Przeworska: Eksperci potwierdzają, że Zielony Ład nie będzie dobry dla rolników

portalspozywczy.pl/fot.tt,Anna Bryłka

swiatrolnika.info 2023