Talk icon

Informacje

14-10-2021

Autor: Oliver Pochwat

Anna Bryłka: Piątka dla zwierząt wszystko zmieniła. PiS nie reprezentuje polskiej wsi

Anna Bryłka

Anna Bryłka w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info omówiła postulaty Polskiego Ładu dla rolnictwa zaprezentowane podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. 

ŚwiatRolnika.info: Jak ocenia Pani "Polski ład dla rolnictwa"?

Anna Bryłka: Prześledziłam sobie prezentowane postulaty tego samego dnia. Jak dla mnie, nie ma tam niczego szczególnego. Nie ma również żadnych decyzji dotyczących spraw bieżących. Rolnicy i rolnictwo mają obecnie inne problemy niż te, na które próbował odpowiedzieć minister rolnictwa Grzegorz Puda. Wysokie koszty produkcji, wysokie ceny nawozów, wysokie ceny środków ochrony roślin, rekordowo wysokie ceny paliw, to są obecne problemy rolników. Oczywiście został zaproponowany zwrot akcyzy i dopłaty do paliwa rolniczego, ale nie jest to rozwiązanie problemów. To są pomysły, które już były prezentowane wcześniej.
Rolniczy handel detaliczny... przecież ta ustawa jest w Sejmie. Nie wiem, dlaczego, cały czas jest powtarzany ten sam postulat. Dopłaty powyżej średniej unijnej do małych i średnich gospodarstw do 50 ha... to jest bardzo ogólne sformułowanie.MM Polski Lad

ŚwiatRolnika.info: Zwłaszcza że PiS obiecywało już dopłaty i ich nie ma.

Anna Bryłka: Tak, dokładnie. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało dopłaty, których nie ma. Nie rozumiem, co oznacza ten postulat. Każdy rolnik do 50 ha będzie otrzymywał wyższą dopłatę do tych 50 ha? Czy tylko ci, którzy mają wyłączenie poniżej 50 ha? To jest pierwsze pytanie. Drugie pytanie, to jak wysoka będzie to dopłata.

Nowy system ubezpieczeń dla rolników? Nie wiem, co ma się kryć pod tym pojęciem. Oczywiście o tym trzeba myśleć i regulować te kwestie, ale nie widzę tu żadnego konkretu. Jest problem z ubezpieczalniami, które nie chcą ubezpieczać, nawet komercyjnie, upraw. Mamy mnóstwo problemów. Susze, przymrozki, huragany itd., to właśnie przez te czynniki uprawa jest tak trudna.

Bezpłatna przestrzeń targowa w mieście dla rolnika? To funkcjonowało, nie jest to coś nowego. Przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa? Tutaj na pewno plus. Pytanie tylko jak to będzie wyglądało w ustawie
Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej? Jestem bardzo ciekawa, jak rząd chce to zrealizować. Przez 7 lat nie możemy poradzić sobie z odstrzałem dzików, czyli tak prostą sprawą.

Czytaj także: Polski Ład dla polskiej wsi zaprezentowany w Przysusze

Dopóki nie zobaczymy w ustawie, jak ma wyglądać odbudowa produkcji trzody chlewnej, nadal nie będzie przesłanek ku jakimkolwiek zmianom.

Moim zdaniem to, czego zabrakło, to kwestia wysokich cen nawozów. Tutaj powinno być wprowadzone konkretne rozwiązanie. Drugim tematem jest kwestia gospodarki wodnej w Polsce. Rolnicy cały czas mają problem albo z powodzią, albo suszą. Nie magazynujemy wody deszczowej.

W tym roku nie mieliśmy aż takich problemów, bo było stosunkowo dużo opadów. Natomiast ten problem cały czas istnieje. ASF również bezustannie jest problemem. Mamy nowego ministra rolnictwa od ponad roku. Kwestią ASF trzeba było się zająć od razu. PiS rządzi od 2015 r. W tej sprawie przez kilka lat nic nie zrobiono.

Wszyscy wiedzą, że sobotnia konwencja była po to, żeby uspokoić nastroje na wsi i protestujących rolników. Nie było też żadnego postulatu, który mówiłby o tym, że Polska będzie wychodzić z polityki klimatycznej Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa.

ŚwiatRolnika.info: Prezes Jarosław Kaczyński mówił, że "jesteśmy reprezentantem polskiej wsi, jesteśmy z tego dumni, jesteśmy dumni z tego zaszczytu". Czy PiS faktycznie jest reprezentantem wsi?

Anna Bryłka: Moim zdaniem, to stwierdzenie było prawdziwe do jesieni zeszłego roku. Prawo i Sprawiedliwość było reprezentantem wsi i przejęło cześć wiejskiego elektoratu. Od Piątki dla zwierząt wszystko się zmieniło. Na wsi nie ma już poparcia dla Prawa i sprawiedliwości, a jak jest, to nie takie, jak było jeszcze kilka lat temu.

swiatrolnika.info 2023