Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Oliver Pochwat

Anna Bryłka: Idea Krajowej Grupy Spożywczej jest słuszna

Anna Bryłka

Anna Bryłka oceniła w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info powstanie Krajowej Grupy Spożywczej. W ocenie naszej rozmówczyni idea powstania jest słuszna.

Powstanie Krajowej Grupy Spożywczej znanej wcześniej jako Narodowy Holding Spożywczy ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Instytucja ta powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

ŚwiatRolnika.info: Czy Krajowa Grupa Spożywcza może realnie pomóc rolnikom?

Anna Bryłka: To bardzo trudne pytanie. Sama idea i zamysł powstania jest jak najbardziej słuszna. Powinien istnieć krajowy podmiot, który będzie w ramach interwencji, czy organizacji pomocowej istniał. Pomysł i zamysł oceniam jako słuszny.

Anna Bryłka

Krajowa Grupa Spożywcza nie będzie monopolistą. Na rynku jest ogromna konkurencja. Nie wiem, jak będzie wyglądać funkcjonowanie Krajowej Grupy Spożywczej. Póki co, nikt tego nie wie. Kluczowe jest jednak pytanie, kto będzie tym zarządzał. Jest to dość specyficzny sektor i produkty, które będą skupowane, są żywnością. Trudno powiedzieć jak to się sprawdzi. Tak jak powiedziałam, idea i zamysł jest słuszny i może pomóc rolnikom. Obecnie mamy kryzys w nawozach. Może Krajowa Grupa Spożywcza powinna pośredniczyć w sprzedaży nawozów. To wszystko będzie jednak uzależnione od tego, kto będzie stał na czele tej grupy.

ŚwiatRolnika.info: Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, stwierdził, że "spółka, według wszystkich analiz, zarówno ministerstwa, jak i doradców przy procesie powołania spółki, ten podmiot ma generować przychody w wysokości ok. 3,5 mld zł rocznie". Wierzy w to Pani?

Anna Bryłka: Nie bardzo w to wierzę. Jeżeli powstała spółka będzie wychodziła na zero, to będzie dobrze. Nie wierzę w to, że będą aż takie przychody.

Prawo i Sprawiedliwość od 6 lat mówi o powstaniu Narodowego Holdingu Spożywczego, to, że zaczyna być to realizowane pod nazwą Krajowej Grupy Spożywczej, ale nie wiadomo kiedy będzie skończone, to już dużo mówi o zaangażowaniu w sprawy rolne obecnego rządu.

ŚwiatRolnika.info: W proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej włączył się minister Sasin. Czeka nas tzw. "Paradoks Sasina"?

Anna Bryłka: Problem jest taki, że czego minister Sasin się nie dotknie, to się nie udaje. Począwszy od wyborów kopertowych, skończywszy na budowie elektrowni w Ostrołęce. Porażka za porażką.

Była duża dyskusja, ma temat tego, kto będzie zarządzał powstałą spółką. Moim zdaniem powinno być to w zarządzie Ministerstwa Rolnictwa, a nie Ministerstwa Aktywów Państwowych. To również kluczowa sprawa.

Obawiam się, że w przypadku Krajowej Grupy Spożywczej może dojść do tzw. "Paradoksu Sasina".

Czytaj także: Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP

swiatrolnika.info 2022