Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Andrzej Duda: Przyznaliśmy Ukrainie nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem

Andrzej Duda

Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem dla państw aspirujących do UE  i przyznaliśmy go Ukrainie – poinformował Andrzej Duda.

Jak dodał prezydent RP podczas szczytu Trójmorza “także inne państwa Europy Środkowej, jak Bośnia i Hercegowina, będą mogły go otrzymać. Zapowiedział, że jeżeli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to państwa Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.

Andrzej Duda wziął udział w szczycie Trójmorza

W poniedziałek prezydent wziął udział w spotkaniu liderów państw Trójmorza (12 państw środkowoeuropejskich będących w UE) w Rydze.

Zaznaczył, że wszystkie państwa Trójmorza wspierają nadanie Ukrainie oficjalnego statusu kandydata do UE. 

"Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu w gronie Rady Europejskiej będzie zapadała decyzja w tej sprawie – pod koniec tygodnia, bo wtedy będzie posiedzenie tej rady" – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji po spotkaniu.

Poinformował również, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poruszył kwestię dołączenia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza. Jak zaznaczył, członkami inicjatywy Trójmorza są kraje członkowskie UE, ma ona jednak także partnerów strategicznych, w tym USA, Wielką Brytanię czy Komisję Europejską.

"Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem – obok partnerstwa strategicznego – partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują" – oświadczył Andrzej Duda.

Dodał, że państwa, które będą posiadały lub będą na drodze do posiadania statusu kandydata do Unii Europejskiej, będą mogły wystąpić o przyznanie takiego statusu partnerstwa z Inicjatywną Trójmorza.

Andrzej Duda

Bośnia i Hercegowina chce kandydować do UE

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że prezydent Słowenii Borut Pahor wnioskował o wsparcie starań Bośni i Hercegowiny w otrzymaniu statusu kandydata do UE. 

"To wsparcie z naszej strony dla Bośni i Hercegowiny, odpowiedź na apel pana prezydenta Pahora jest pozytywna. Tutaj decyduje Rada Europejska, ale jeżeli w przyszłości Bośnia i Hercegowina będzie współpracować z państwami Trójmorza, to oczywiście i tę kwestię rozważymy" – zapowiedział.

"Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty" – mówił Andrzej Duda.

Zapowiedział, że jeżeli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to państwa Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.

Czytaj też: Ukraina w UE? KE zarekomenduje przyznanie statusu kandydata

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023