Talk icon

Informacje

26-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: W przyszłym tygodniu ceny diesla powinny pozostać stabilne

Ceny diesla

Według prognoz analityków portalu e-eptrol.pl w nadchodzącym tygodniu ceny diesla nie zanotują kolejnych spadków i będą kształtować się na poziomie 7,23-7,34 zł za litr.

Ich zdaniem między 27 lutego a 5 marca ceny na stacjach paliw będą stabilne. Zwrócili uwagę, że obserwowana od połowy lutego br. spadkowa tendencja na rynku ropy w tym tygodniu wyhamowała. 

Ceny diesla pozostaną stabilne?

"W okresie między 27 lutego i 5 marca spodziewamy się, że ceny na polskich stacjach paliw wynosić będą dla benzyny 98-oktanowej 7,30-7,42 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 znajdą się w przedziale 6,65-6,76 zł/l. Nie będzie już także kolejnej obniżki w średnich cenach oleju napędowego, który może kosztować 7,23-7,34 zł/l" – poinformowali analitycy portalu e-petrol.pl.

Ocenili, że spodziewają się ustabilizowania cen. Dotyczyć to może – jak wskazali – także autogazu, którego ceny na stacjach wynosić będą 3,22-3,28 zł/l.

"W ostatnich dniach zmiany cen hurtowych nie były przesadnie znaczące dla benzyn – aktualnie metr sześc. Pb98 kosztuje 5644 zł, czyli o 18 zł więcej niż w zeszły weekend. Benzyna Pb95 potaniała o blisko 51 zł, do poziomu 5307 zł/m sześc." – ocenili analitycy. 

Większy spadek zanotowały ceny diesla – ich  aktualna średnia cena wynosi 5685 zł/m sześc., o 119 zł mniej niż tydzień temu.

Ceny diesla

Analitycy zwrócili uwagę, że w piątek przypadła rocznica rozpoczęcia "pełnoekranowej napaści Rosji na Ukrainę, (choć działania wojenne toczą się od 2014 roku), które to wydarzenie zmieniło zdecydowanie także realia rynku naftowego i paliwowego w naszej części świata".

Zwrócili uwagę, że obserwowana od połowy lutego br. spadkowa tendencja na rynku ropy w tym tygodniu wyhamowała. 

"W jego pierwszej połowie na giełdzie naftowej w Londynie utrzymywała się przewaga podaży i notowania ropy Brent traciły na wartości – najtaniej baryłkę surowca można było kupić w środę, kiedy kosztowała jedyne 80,43 dol." – stwierdzili analitycy, zaznaczając, że przed weekendem do głosu doszli jednak kupujący i większość strat została odrobiona. 

Zobacz także: Ceny ropy ponownie w górę! Kończy się sześciodniowa seria spadków

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023