O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: Inflacja w większym stopniu będzie zależna od cen usług i towarów

Inflacja

Inflacja zmienia się, coraz mniejsze znaczenie będą miały wzrosty cen żywności oraz energii, a  mocniej wpływać będą ceny usług i niektórych towarów przemysłowych.

Do takich wniosków doszli ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. W ich ocenie przyspieszenie inflacji w październiku to efekt podwyżek cen paliw i żywności. Przypomnieli, że wzrost cen żywności, paliw i energii odpowiada za ok. 65 proc. inflacji. Jak podkreślili, następuje powolne hamowanie cen żywności na światowych rynkach.

GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku br. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,8 proc.

Zdaniem ekonomistów PIE w kolejnych miesiącach CPI będzie na podobnym poziomie. Dodali, że inflacja osiągnie swój szczyt w lutym.

"Najnowsza projekcja NBP wskazuje na wzrost inflacji do 19,6 proc. Następnie wzrost cen zacznie hamować. Zmieni się także struktura inflacji" – podali. Według analityków coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii – rosnąć będą przede wszystkim ceny usług oraz części towarów przemysłowych.

W ich ocenie przyspieszenie inflacji w październiku to efekt podwyżek cen paliw i żywności. Przypomnieli, że wzrost cen żywności, paliw i energii odpowiada za ok. 65 proc. inflacji. "Znaczący wzrost cen dotyczy jednak większości towarów i usług – ponad połowa drożeje w dwucyfrowym tempie" – wskazali.

Inflacja

Inflacja jest zagrożona przez rosnące ceny ropy i paliw

Jak podkreślili, następuje powolne hamowanie cen żywności na światowych rynkach – wzrost cen według indeksu FAO spowolnił z rekordowych 47 do 27 proc. po skorygowaniu o kurs waluty. Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach czekają nas dalsze spadki. 

"W takich warunkach również ceny w Polsce przestaną rosnąć. Efekt ten zobaczymy na sklepowych półkach pod koniec I kwartału przyszłego roku" – poinformowali.

Według analityków PIE inflacja jest zagrożona przez rosnące ceny ropy i paliw. Jak zaznaczyli, w ciągu roku strategiczne rezerwy ropy w USA spadły z 609 do 396 mln baryłek – to najniższe zapasy od 1984 r. Obecne konsensusy prognoz wskazują na niewielki spadek cen paliw. W opinii PIE ograniczenie produkcji surowca przez kraje OPEC oraz niedobory mocy w europejskich rafineriach oznaczają ryzyko ruchu w przeciwną stronę.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

Czytaj też: Raport: Inflacja jest głównym wyzwaniem dla małych i średnich firm

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023