O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: Ceny paliw w hurcie są niższe niż na początku lutego

Ceny paliw

Nie sprawdziły się obawy związane z zakazem importu paliw z Rosji. Obecnie ceny paliw w hurcie są nieznacznie niższe niż na początku lutego – wskazują analitycy e-petrol.pl. 

Zdaniem analityków prognozy dla detalicznego rynku paliw na najbliższe dni nadal są optymistyczne. W porównaniu do początku lutego 95-oktanowa benzyna potaniała o 104,60 zł i jej średnia cena wynosi aktualnie 5301,00 zł/m sześc. Notowania diesla spadły w tym samym okresie o 233 zł i 1000 litrów tego paliwa jest dzisiaj wyceniane na 5804,60 zł.

Ceny paliw nie wzrosły po zakazie importu z Rosji

Według analityków portalu e-petrol.pl kierowców, którzy obawiali się wzrostu kosztów tankowania w związku z unijnym zakazem importu paliw z Rosji, zmiany na stacjach mogły w tym tygodniu pozytywnie zaskoczyć.

"Wyraźnie potaniał olej napędowy, który po 11-groszowej obniżce kosztuje w tym tygodniu średnio 7,54 zł/l. Serię podwyżek przerwał też autogaz i zanotowaliśmy pierwszy w tym roku spadek detalicznych cen LPG. Litr tego paliwa potaniał o 2 grosze i jego aktualna cena na stacjach to 3,23 zł" – podali analitycy portalu.

Jak dodali, na poziomie z ubiegłego tygodnia pozostały notowania 95-oktanowej benzyny, która w detalu kosztuje 6,68 zł/l.

Zdaniem analityków prognozy dla detalicznego rynku paliw na najbliższe dni nadal są optymistyczne. 

"Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw na kolejny tydzień lutego wyglądają następująco: 6,60-6,71 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 7,44-7,56 zł/l, a dla autogazu 3,17-3,25 zł/l" – wskazali.

Ich zdaniem obawy, że ceny paliw na stacjach wzrosną z obowiązującym od ubiegłej niedzieli unijnym embargiem na produkty naftowe z Rosji, okazały się nieuzasadnione.

"Co więcej, olej napędowy nawet potaniał, a impuls do przeceny dała sieć największego detalisty w kraju, wdrażając 20-groszową obniżkę cen tego paliwa" – stwierdzili analitycy.

Ceny paliw

Paliwa w hurcie są nieznacznie tańsze niż na początku lutego

Analitycy zwrócili również uwagę, że uspokajające zapewnienia ze strony branży paliw o dobrym przygotowaniu do odcięcia się od dostaw z Rosji potwierdziły się i w mijającym tygodniu nie notowano gwałtownych zmian cen.

"W hurcie ceny paliwa są nieznacznie niższe niż na początku lutego" – wskazał e-petrol.pl, dodając, że zmienność cen na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach była ograniczona, z lekką przewagą obniżek.

W porównaniu do początku lutego 95-oktanowa benzyna – jak podano – potaniała o 104,60 zł i jej średnia cena wynosi aktualnie 5301,00 zł/m sześc. Notowania diesla spadły w tym samym okresie o 233 zł i 1000 litrów tego paliwa jest dzisiaj wyceniane na 5804,60 zł.

Zobacz także: Analitycy: Ceny paliw mogą spaść w najbliższych tygodniach

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023