O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: Ceny paliw mogą spaść w najbliższych tygodniach

Ceny paliw

Według analityków Refleksu embargo na import rosyjskich produktów naftowych nie musi oznaczać, że ceny paliw na stacjach wzrosną. 

Podkreśli, że rzeczywisty jego wpływ na rynek poznamy za kilka, a może nawet kilkanaście tygodni. Dodali, że są szanse na spadki cen w detalu, większe dla diesla niż benzyny.

Ceny paliw w hurcie zanotowały spadki

"W obecnej sytuacji, przy odbudowanych zapasach diesla na rynku ARA ( Antwerpia, Rotterdam, Amsterdam), wejście w życie embarga na import rosyjskich produktów naftowych nie musi oznaczać automatycznych podwyżek cen paliw na stacjach, a rzeczywisty jego wpływ na rynek poznamy za kilka, a może nawet za kilkanaście tygodni" – ocenili analitycy Refleksu.

Eksperci wskazali, że ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę naftową kończą tydzień poniżej poziomu 82 dol. za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o blisko 5 dol. na baryłce. Notowania diesla na rynku ARA spadły w skali tygodnia 91 dol. za tonę, natomiast benzyn - 67 dol. za tonę.

Zobacz także: Analitycy: Ceny paliw mają potencjał na dalsze spadki

Spadek poziomu hurtowych cen paliw – jak dodano – również na rynku krajowym, notowany po 25 stycznia, wpływa na wyhamowanie podwyżek cen paliw na stacjach.

"Choć benzyna w hurcie w stosunku do początku stycznia jest jeszcze o 20 gr droższa, to i tak tańsza niż w połowie miesiąca, z kolei diesel jest najtańszy od początku roku. Korekty z ostatniego tygodnia oraz to, że jest jeszcze miejsce na spadek w hurcie, dają szanse na spadające ceny paliw także w detalu. Większe w przypadku diesla niż benzyny" – zwrócili uwagę.

Ceny paliw

Europejski rynek jest dobrze zaopatrzony w paliwa

"Obecnie średnie ceny paliw na stacjach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,69 zł/l (+4 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,39 zł/l (+3 gr/l), oleju napędowego 7,66 zł/l (0 gr/l), autogazu 3,22 zł/l (+2 gr/l)" – podał Reflex.

Analitycy ocenili, że przed wejściem w życie unijnego embarga na import rosyjskich produktów naftowych, czyli głównie olejów napędowych, opałowych, smarowych, benzyn, nafty i paliwa lotniczego, europejski rynek wydawał się dobrze zaopatrzony.

"Embargo nie obejmuje gazu płynnego LPG. Na pełny efekt embarga trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście tygodni. Rynek oczekuje, że rosyjskie rafinerie zmniejszą w kolejnych miesiącach produkcję paliw płynnych, gdyż łatwiej Rosji będzie sprzedać w obecnej sytuacji ropę naftową niż produkty naftowe" – przewidują analitycy Refleksu.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023