O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: Ceny paliw mają potencjał na dalsze spadki

Ceny paliw

Jak informują analityce portalu e-petrol.pl ceny paliw nadal mają potencjał na dalsze spadki, pomimo iż w ostatnich dniach w hurcie widać było podwyżki.

Podkreślili, że obecnie mamy do czynienia z bardzo wysokimi marżami w detalu. Według prognoz analityków “średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w widełkach 7,13-7,28 zł/l, a benzyna Pb95 kosztować będzie 6,43-6,55 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny tego paliwa znajdować się będą w przedziale 7,63-7,76 zł/l. Ceny autogazu na rynku polskim powinny znajdować najczęściej w przedziale 2,93-2,99 zł/l”.

Ceny paliw zanotują spadki w najbliższych dniach

Eksperci w okresie między 5-11 grudnia spodziewają się, że ceny paliw zmiany cen w dół dla wszystkich paliw.

"Średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w widełkach 7,13-7,28 zł/l, a benzyna Pb95 kosztować będzie 6,43-6,55 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny tego paliwa znajdować się będą w przedziale 7,63-7,76 zł/l. Ceny autogazu na rynku polskim powinny znajdować najczęściej w przedziale 2,93-2,99 zł/l" - prognozuje e-petrol.pl.

Analitycy dodali, że w ostatnich dniach w hurcie ceny paliw wyraźnie zwyżkowały, "jednak wciąż jest spory potencjał do ewentualnych korekt cen na rynku detalicznym".

"Obawy o wpływ na sytuację rynkową wejścia w życie embarga na rosyjską ropę i posiedzenia OPEC podczas tego weekendu są wprawdzie znaczące, ale obecnie mamy do czynienia z bardzo wysokimi marżami w detalu, co sugeruje możliwość pewnej obniżki w cenach na stacjach" – stwierdzili.

Ceny paliw

Ropa Brent jest notowana poniżej 90 dolarów

Analitycy wskazali, że "w ostatnich dniach zmiany ceny paliw są wyraźnie zwyżkowe w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu. Benzyna 98-oktanowa podrożała najmniej spośród paliw podstawowych - 6142 zł/m sześc. to 27 zł więcej niż w sobotę. W przypadku benzyny Pb95 zmiana wyniosła 214 zł w górę, a średnia cena to 5785 zł/l." Zaznaczono, że diesel drożał "do poziomu 6622 zł/l, a więc o 123 zł ponad wyniki z weekendu. O 210 zł na metrze sześc. podrożał także olej opałowy, który kosztuje 5432 zł/l".

Zwrócono uwagę, że przełom listopada i grudnia na giełdach naftowych przyniósł wzrost notowań surowca, które oddaliły się od dwumiesięcznych minimów.

"Po załamaniu cen z ubiegłego piątku, w tym tygodniu obserwowaliśmy systematyczne odrabianie strat i w czwartek baryłka ropy Brent kosztowała w trakcie dnia nawet ponad 89 dolarów. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 87 dolarów" – podali analitycy.

Czytaj też: Ceny paliw w Nowym Roku w górę? Sasin: Mam nadzieję, że tak nie będzie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023