O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Alkohol dla świń? Pomysł japońskich naukowców działa!

Alkohol

Japońscy naukowcy wykazali, że alkohol, a dokładnie odpady z jego produkcji dodane do paszy dla świń, polepszają jakość mięsa i redukują stres u zwierząt. W żywieniu świń można wykorzystać również młóto browarniane. Przy korzystaniu z młóta, należy jednak zachować rozsądek, bo podawane w zbyt dużych ilościach obniża przyswajanie składników z paszy.

Alkohol dla świń

Podstawą naukowego i praktycznego eksperymentu był alkohol pochodzący z wyspy Kosyu, położonej na zachodzie Japonii. Słynie ona z produkcji mocnych (objętościowo od 25 do 45% alkoholu) napojów: ryżowego kome-shochu, imo-jochu ze słodkich ziemniaków, kokuto-shochu z trzciny cukrowej, mugi-shochu z jęczmienia, soba-shochu z gryki i goma-shochu z nasion sezamu. Wszystkie rodzaje alkoholi, które przekraczają moc sake, otrzymywane są w drodze wielokrotnej destylacji.

Najpierw surowce poddaje się scukrzaniu przy użyciu drożdży koji, następnie fermentuje, a powstały zacier jest kilkakrotnie destylowany. Wyprodukowany alkohol jest sprzedawany, ale powstające przy jego tworzeniu produkty odpadowe bogate w skrobię są trudne do usunięcia bez powodowania szkód w środowisku. Pomysł wykorzystania ich jako dodatku do karmy dla świń zaproponowali biologowie z Uniwersytetu Tokijskiego.

Wyspa Kosyu to historyczne centrum produkcji trzody chlewnej z dużą gęstością ferm. Japońscy naukowcy dodali alkohol, a właściwie odpady z jego produkcji do paszy dla świń. W jednej z ferm odpady shochu były dodawane do diety sześciu młodych świń na trzy miesiące. Podczas eksperymentu stwierdzono, że poziom kortyzolu w ślinie zwierząt doświadczalnych wskazywał na spadek stresu. Ponadto naukowcy zauważyli poprawę ogólnego stanu zdrowia w porównaniu ze świniami karmionymi świeżym jęczmieniem.

Ceny herbaty w Indiach wzrosły do ​​rekordowego poziomu

Alkohol polepsza smak mięsa

Wyniki projektu potwierdzają, że alkohol z odpadówAlkohol dla swin zmniejsza nie tylko stres, ale i poprawia jakość wieprzowiny. Okazało się, że mięso świń z grupy doświadczalnej smakuje lepiej niż mięso zwierząt hodowanych na regularnej diecie i było bardziej soczyste i aromatyczne. Uczestnicy projektu doszli do wniosku, że suplement diety miał korzystny wpływ na nastrój zwierząt i jakość wieprzowiny.

Świnie są zwierzętami wszystkożernymi, które bardzo szybko pozbywają się pożywienia. Ich organizmy lepiej przyswajają składniki już sfermentowane, a zwierzę maksymalnie wykorzystuje podany pokarm. Nie tylko japoński alkohol nadaje się do produkcji pasz dla świń.

W żywieniu świń można wykorzystać również młóto browarniane. Zawiera ono duże ilości białka i włókna pokarmowego, które stanowi kompletny zestaw węglowodanów dla zwierząt. Przy korzystaniu z młóta, należy jednak zachować rozsądek. Młóto podawane w zbyt dużych ilościach przyspiesza przepływ treści paszowej przez przewód pokarmowy, co skutkuje obniżeniem przyswajania składników w niej zawartych oraz obniża zawartość i strawność energii i białka.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023