Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Alert IMGW: Silne burze na północy. Wiatr może wyrywać drzewa

alert imgw

Alert IMGW dla północnej Polski. Niebezpieczne wichury i burze w piątek po południu i wieczorem w całej północnej części kraju. Spodziewany jest wiatr o prędkości 95 km/h.

Meteorolog z IMGW Grzegorz Walijewski przestrzegł, że tak silny wiatr może nawet wyrywać drzewa. Synoptyk podkreślił, że na północy kraju, szczególnie w powiatach nadmorskich silny wiatr będzie wiał przez cały dzień. Natomiast trochę bardziej na południe, poczynając od województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. łódzkiego, mazowieckiego i całego warmińsko-marskiego porywy wiatru będą nieco mniejsze, bo do 80 km/h.

Alert IMGW dla północnej Polski

Alert IMGW dla całego pasa nadmorskiego. Na Bałtyku sztorm – 8 w skali Beauforta. Przy tej sile wiatru fale sięgają do 5,5 m. Synoptyk podkreślił, że na północy kraju, szczególnie w powiatach nadmorskich silny wiatr będzie wiał przez cały dzień.

,,Prędkość wiatru będzie sięgała 95 km/h. A to jest już niebezpieczne. Wiatr o tej prędkości łamie gałęzie, a nawet może wyrwać drzewa. Dlatego RCB wysłało alerty z ostrzeżeniami" – informuje Meteorolog z IMGW Grzegorz Walijewski.

Natomiast trochę bardziej na południe, poczynając od województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. łódzkiego, mazowieckiego i całego warmińsko-marskiego porywy wiatru będą nieco mniejsze, bo do 80 km/h, dlatego IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia. Prognozowane są też burze.

,,Piątek to ostatni dzień, kiedy na termometrach zobaczymy dwójkę z przodu" – wskazał.

alert imgw

Niebezpieczny wiatr również w sobotę

W sobotę silne wiatry przesuną się na południe. Podobnie, jak w piątek bardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych należy się spodziewać w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wiatr w porywach do 80 km/h. Burze będą w całym kraju.

Nocą z soboty na niedzielę na południu, najprawdopodobniej w Małopolsce, niewykluczone, że również na Podkarpaciu i Opolszczyźnie w zagłębieniach terenu, przy gruncie temperatura może spaść do 0, a nawet do – 1 stopnia. W niedzielę uspokoi się trochę wiatr, ale masa powietrza znajdująca się nad Polską sprawi, że pogoda będzie niestabilna, burze mogą występować w całym kraju, a największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest na północy. Przez cały weekend spodziewane są opady deszczu.

Czytaj też: IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022