Talk icon

Informacje

28-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Aktywista klimatyczny przykleił głowę… do obrazu „Dziewczyna z perłą”

Aktywista Dziewczyna z perłą

Aktywista klimatyczny przykleił głowę do słynnego obrazu Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą”, który znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze.

Łącznie do obrazu przykleiło się trzech Belgów i cała trójka trafiła do aresztu. Z relacji mediów wynika, iż akcję przeprowadziły osoby protestujące przeciwko paliwom kopalnym.

Aktywista i ,,Dziewczyna z perłą”

W ramach protestu przeciwko paliwom kopalnym, aktywista klimatyczny przykleił głowę do słynnego obrazu Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą”, który znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze. Łącznie w akcji brało udział trzech aktywistów.

„Jedna osoba przykleiła głowę do obrazu, a druga osoba przykleiła rękę do zielonej ściany obok obrazu. Wylano płyn” – napisały służby prasowe Mauritshuis w oświadczeniu przekazanym mediom.

„Arcydzieło zostało zbadane przez naszych konserwatorów. Na szczęście nie zostało ono uszkodzone” – czytamy w komunikacie prasowym.

Aktywista Dziewczyna z perłą

Obraz „Dziewczyna z perłą” autorstwa flamandzkiego mistrza powstał w latach 1665-1667 i jest wystawiony w Mauritshuis od 1902 roku.

„Sztuka jest bezbronna i zdecydowanie odrzucamy próby jej niszczenia w jakimkolwiek celu” – podało muzeum.

Obraz zostanie udostępniony publiczności „tak szybko, jak to możliwe”. Do tego czasu sala, w której się on znajduje, pozostanie zamknięta dla publiczności.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni próbowali zniszczyć obraz Claude'a Moneta

PAP/fot.twitter

swiatrolnika.info 2023