Talk icon

Informacje

21-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Aktywiści klimatyczni przykleili się do siedziby Komisji Europejskiej

Aktywiści

Aktywiści klimatyczni z grupy Extinction Rebellion przykleili się w poniedziałek do drzwi wejściowych budynku Komisji Europejskiej w Brukseli.

Protestujący wezwali UE do większych działań przeciwko szkodom w środowisku i do kryminalizacji ekobójstwa – ich zdaniem celowego i systematycznego niszczenia ekosystemów. W grudniu Komisja przedstawiła przegląd dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku, mający na celu rozszerzenie wykazu przestępstw w prawodawstwie UE oraz zaostrzenie sankcji za szkody wyrządzone przyrodzie.

Aktywiści zablokowali wejście do siedziby KE

Łącznie około 25 aktywistów, pochodzących m.in. z Niemiec, Austrii, Francji, Holandii i Włoch, wezwało UE do większych działań przeciwko szkodom w środowisku i do kryminalizacji ekobójstwa – ich zdaniem celowego i systematycznego niszczenia ekosystemów.

„Chcemy, aby kraje UE kryminalizowały ekobójstwo, a Komisja mogłaby zacząć to robić” – powiedziała Amelie, członkini Extinction Rebellion Berlin, przyklejając dłoń do budynku Komisji. 

„Nie mamy czasu czekać, ponieważ utrata bioróżnorodności wciąż trwa…musimy zacząć działać” – przekazali protestujący aktywiści.

Działacz Extinction Rebellion z Francji, powiedział, że celem akcji było również zwrócenie się do przywódców UE o umieszczenie tej kwestii w porządku obrad Rady Europejskiej w czwartek i piątek. 

„Niestety dzisiaj, jeśli chcesz być wysłuchany, nie ma zbyt wielu opcji poza zastosowaniem obywatelskiego nieposłuszeństwa” – powiedział.

Przypomnijmy, że kilka dni temu aktywiści Extinction Rebellion zablokowali wjazd do zakładu spożywczego.

Aktywiści

KE debatowała w grudniu nad przestępstwami przeciw przyrodzie

Urzędnik Komisji w drodze do pracy powiedział, że nie przejmował się akcją: „To ich prawo do protestu”. Inny urzędniczka Komisji powiedziała: „Dlaczego ich aresztują?” wskazując na policjantów, którzy zaczęli rozklejać działaczy. „To głupie” – dodała – „jeśli aktywiści nic nie zrobią, kto to zrobi?” – zapytała.

W grudniu Komisja przedstawiła przegląd dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku, mający na celu rozszerzenie wykazu przestępstw w prawodawstwie UE oraz zaostrzenie sankcji za szkody wyrządzone przyrodzie. Lecz na liście nie znalazło się pojęcie “ekobójstwo”.

Czytaj też: Niemiecka aktywistka klimatyczna: Planujemy wysadzić rurociąg

politico.eu/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023