O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Aktywiści klimatyczni próbowali zniszczyć obraz Claude'a Moneta

Aktywiści obraz Moneta

Aktywiści klimatyczni rzucili tłuczone ziemniaki na obraz Claude'a Moneta, by „zaprotestować przeciwko wydobyciu paliw kopalnych”

Dwóch aktywistów klimatycznych rzuciło tłuczone ziemniaki na obraz Claude'a Moneta "Les Meules", a następnie przykleiło się do ściany pod dziełem sztuki. Muzeum Barberini w Poczdamie w Niemczech przekazało na Twitterze, że obraz na szczęście nie został uszkodzony. To już kolejny taki incydent. Zaledwie kilka dni dni temu aktywiści ekologiczni z grupy Just Stop Oil oblali zupą pomidorową słynne arcydzieło Van Gogha "Słoneczniki". Strach pomyśleć, co będzie dalej.

Aktywiści obrzucili obraz Claude'a Moneta

Last Generation, grupa aktywistów klimatycznych z Niemczech, przyznała się do próby zniszczenia obrazu. Aktywiści zamieścili na Twitterze wideo, pokazujące jak para ubranych w pomarańczowe kamizelki „ekologów” rzuca tłuczone ziemniaki na obraz Claude'a Moneta "Les Meules", a następnie przykleja się do ściany pod dziełem sztuki.

,,Trwa katastrofa klimatyczna, a wszystko, czego się boicie, to zupa pomidorowa lub tłuczone ziemniaki na obrazie. Wiesz, czego ja się boję? Boję się, bo nauka mówi nam, że w 2050 roku nie będziemy w stanie wyżywić naszych rodzin. ... Ten obraz nie będzie nic wart, jeśli będziemy musieli walczyć o jedzenie" – powiedział jeden z aktywistów

Wzmianka o zupie pomidorowej wydaje się nawiązywać do podobnego incydentu sprzed kilku dni, kiedy to aktywiści z grupy Just Stop Oil obrzucili zupą pomidorową obraz "Słoneczniki" Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie. Galeria powiedziała, że obraz był przykryty szkłem i na szczęście nie doznał uszkodzeń.

W czerwcu dwóch aktywistów z Just Stop Oil przykleiło się również do ramy "Peach Trees in Blossom", obrazu van Gogha, który był wystawiony w londyńskiej Courtauld Gallery. Grupa powiedziała, że obraz został celowo namierzony, ponieważ Prowansja, francuski region przedstawiony w dziele, ucierpiał wraz z dużą częścią południowej Europy przez rekordowe upały i suszę latem.

,,Chociaż rozumiem pilną troskę aktywistów w obliczu katastrofy klimatycznej, jestem zszokowany środkami, za pomocą których próbują nadać wagę swoim żądaniom. To właśnie w dziełach impresjonistów widzimy intensywne artystyczne zaangażowanie w naturę. Wiele obrazów krajobrazowych w Kolekcji Hasso Plattnera może zainspirować zwiedzających do refleksji i zakwestionowania ich relacji ze środowiskiem” – stwierdził dyrektor muzeum, Ortrud Westheider.

Aktywiści obraz Moneta

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni uszkodzili ramy obrazu Rubensa w Monachium

cbsnews.com/fot.Letzte Generation

swiatrolnika.info 2023