Informacje
20-10-2021
Aktywiści Greenpeace zorganizowali happening na terenie terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Omišalju na wyspie Krk, gdzie namalowali napis „KLIMATYCZNY ZABÓJCA!”.
Aktywiści Greenpeace zorganizowali kolejny happening
Aktywiści Greenpeace w Europie Środkowo-Wschodniej na pokładach pontonów dotarli do terminalu i namalowali „KLIMATYCZNY ZABÓJCA!” po drugiej stronie podmorskiego terminalu LNG na wyspie Krk w Chorwacji. Petra Andrić z Greenpeace Chorwacja poinformowała prasę o tej akcji. Andrić powiedział, że protest zorganizowany przez aktywistów Greenpeace z Europy Środkowo-Wschodniej był pokojowy.
Oprócz kontekstu krajowego ważny jest również europejski, a organizacja ekologiczna napisała na Twitterze, że ta akcja „jest wezwaniem do przywódców UE, aby odejść od gazu kopalnego”.
Andrić powiedziała, że aktywiści wezwali chorwacki rząd do zaprzestania realizacji dalszych projektów i inwestycji w infrastrukturę gazową i innych paliw kopalnych oraz skierowania tych środków na odnawialne źródła energii, przede wszystkim na źródła energii słonecznej, w które obfituje Chorwacja.
Akcja w Omišalj była dopełnieniem kampanii zorganizowanej przez statek Greenpeace Arctic Sunrise w ciągu ostatnich kilku dni w Chorwacji.
Czytaj więcej: Greenpeace protestował na dachu holenderskiego parlamentu!
Aktywiści Greenpeace walczą z paliwami kopalnymi
W sobotę aktywiści zorganizowali konferencję prasową w północnoadriatyckim porcie Rijeka, ostrzegając, że platforma gazowa INA Ivana D, która zatonęła w morzu rok temu, nadal znajduje się na Adriatyku.
Łódź Greenpeace Arctic Sunrise ponownie odwiedziła Rijekę po ośmiu latach, a w weekend aktywiści zebrali podpisy pod petycją Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, w której domaga się wprowadzenia unijnego zakazu reklam paliw kopalnych i związanego z tym sponsoringu.
Przypomnijmy, że parę dni temu aktywiści Greenpeace okupowali Luwr. Około dwudziestu aktywistów Greenpeace zajęło Luwr w okolicach esplanady w Paryżuk. Na jednej z fasad pałacu rozwieszono transparent o długości 27 metrów, na którym widniał napis „Klimat: Totalny zbrodniarz, wspólnik Luwru”. Greenpeace potępia partnerstwo między TotalEnergies a muzeum, które, zdaniem organizacji, pozwala koncernowi naftowemu „wykonywać dyplomację kulturalną z krajami, w których chce się rozpocząć i rozwijać swoją działalność”.
total-croatia-news.com/fot.tt