O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Aktywiści Extinction Rebellion szturmowali walijską kopalnię

Aktywiści

Aktywiści Extinction Rebellion ubrani w kombinezony ochronne protestowali przeciwko rozbudowie szybu walijskiej kopalni położonej w Aberpergwm.

Według aktywistów klimatycznych rozbudowa szybu walijskiej kopalni doprowadzi do uwolnienia dodatkowych 100 milionów ton CO2. Protestujący wspinali się na budynki i przykuwali łańcuchami do bram kopalni, podczas gdy policja obserwowała ich działania. Grupa zaapelowała do premiera oraz minister ds. zmian klimatu by wyrazili wyraźny sprzeciw wobec planów Urzędu Węglowego.

Extinction Rebellion protestowało przed waliską kopalnią

Aktywiści z czerwonymi bombami dymnymi i czarnymi flagami maszerowali w białych kombinezonach ochronnych, próbując powstrzymać rozbudowę szybu kopalni, który jak twierdzą, doprowadzi do uwolnienia dodatkowych 100 milionów ton CO2.

“Rozbudowa kopalni uwolniłaby dodatkowe 100 milionów ton CO2 w trakcie trwającego kryzysu klimatycznego” – przekazał walijski oddział Extinction Rebellion.

„Rozpoczęło się letnie powstanie! Setki rebeliantów zajęło kopalnię węgla Aberpergwm w Walii. Naukowcy twierdzą, że nie będzie już paliw kopalnych, ale nasz rząd przestępców klimatycznych chce rozbudować kolejną kopalnię” – napisał brytyjski oddział organizacji.

Aktywiści wspinali się na budynki i przykuwali łańcuchami do bram kopalni, podczas gdy policja obserwowała ich działania.

Aktywiści

Aktywiści zaapelowali do walijskich władz

Rzecznik Coal Action Network powiedział: 

„Zaczęło się od ponad 4000 e-maili żądających, aby rząd Wielkiej Brytanii i Walii zatrzymał tę licencję, zanim została wydana przez Urząd Węglowy”.

„Ministrowie w Wielkiej Brytanii i Walii zignorowali każdy z tych e-maili i nie dotrzymali obietnic stopniowego wycofywania węgla, gdy licencja prześlizgnęła się kilka tygodni później.Sama rozbudowa kopalni węgla wyemitowałaby 1,17 miliona ton metanu bez względu na to, dokąd wyśle ​​swój węgiel” – dodał

„Do tej pory nie da się tego pogodzić z ustawą o przyszłych pokoleniach i retoryką rządu walijskiego. To, czego teraz chcemy, to jasne oświadczenie rządu walijskiego, że jest on przeciwny tej kopalni węgla. Żadnych „jeśli” oraz „ale” – skomentował Extinction Rebellion

Aktywiści przekazali, że ​​nowy szyb złamie ustawę o dobrobycie przyszłych pokoleń przyjętą przez walijski rząd.

Zaapelowali również do premiera Marka Drakeforda oraz minister ds. zmian klimatu Julie James o wyrażenie „wyraźnego i pilnego sprzeciwu” wobec planów Urzędu Węglowego.

Czytaj też: Aktywiści Extinction Rebellion wzięli na celownik brytyjską cukrownię

dailymail.co.uk/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023