Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Aktywiści Extinction Rebellion przykleili się do budynku rządowego

Extinction Rebellion

Dwudziestu pięciu aktywistów Extinction Rebellion z odłamu Scientists przykleiło ręce do brytyjskiego Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Aktywiści klimatyczni przebrani w stroje przybyli do budynku departamentu przy 1 Victoria Street w Westminster w Londynie tuż po 11 rano w środę. Lekarze i pracownicy służby zdrowia zorganizowali akcję wabiącą, aby dać im przestrzeń do zajęcia pozycji. Jak przyznali sami aktywiści, malując sprayem po szybie budynku, sprowokowali policję do aresztowania ich.

Extinction Rebellion sprzeciwia się rządowej strategii

Protest Extinction Rebellion miał miejsce tydzień po opublikowaniu przez brytyjski rząd nowej strategii energetycznej, która obiecywała kontynuację eksploatacji ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym, nie wyznaczyła celów dla wiatru na lądzie i przyznała energetyce jądrowej centralną rolę.

Dr Aaron Thierry, 36-letni ekolog, który miał rękę przyklejoną do okna departamentu, powiedział: 

„Naprawdę żałuję, że mnie tu nie było wcześniej, ale też bardzo się cieszę, że jestem tutaj z tymi wszystkimi naukowcami, którzy wiedzieć, co jest słuszne. W zeszłym tygodniu światowi naukowcy opublikowali raport, który zaalarmował planetę. Przekazali, że musimy już teraz zakończyć nasze uzależnienie od paliw kopalnych. Odpowiedzią rządu Wielkiej Brytanii kilka dni później było ogłoszenie, że zwiększy swoje poszukiwania ropy i gazu z zamiarem wydobycia ich do ostatniej kropli”. 

„Nauka przekazuje nam, że takie podejście skazuje naszą cywilizację na zniszczenie. Nie będziemy stać z boku i pozwolić, aby tak się stało. Naukowcy biją na alarm od dziesięcioleci, ale rządy ich zignorowały” – dodał.

Przypomnijmy, że na początku miesiąca aktywiści Extinction Rebellion oblali hiszpański parlament czerwoną farbą.

Extinction Rebellion

Aktywiści sprowokowali policję do aresztowania ich

Richard Ecclestone, były inspektor policji w Devon i Kornwalii, który pełnił funkcję prawnego obserwatora protestu Extinction Rebellion, powiedział, że aktywiści zdecydowali się na tę akcję ze względu na strategię energetyczną. 

„Opracowali tę akcję, aby zwrócić uwagę działu biznesu, przypomnieć im, czym jest nauka” – wyjaśnił.

„Zaczerpnęli cytaty z ostatnich raportów naukowych, mówiących, że zasadniczo istnieją niepodważalne dowody na to, że nie możemy dalej szukać i eksploatować rezerw ropy naftowej i gazu, albo będzie to oznaczać śmierć” – dodał.

Dr Charlie Gardner, lat 43, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody i starszy wykładowca na Uniwersytecie w Kent, powiedział: 

„Na poziomie polityki krajowej i międzynarodowej istnieją bardzo potężni aktorzy, którzy nie chcą dekarbonizacji naszego społeczeństwa. Są ludzie, którzy są bardzo bogaci i potężni ze względu na sposób, w jaki świat jest teraz zorganizowany i nie chcą, aby to się zmieniło, nie chcą dekarbonizacji, ponieważ ograniczy to ich możliwość generowania pieniędzy z paliw kopalnych”.

„W rezultacie mamy departamenty rządowe podejmujące decyzje, które doprowadzą nas do katastrofy, a jako naukowiec wiem, jaki to ma wpływ, widzę, że nadchodzi, i nie mogę być bierny, nie mogę tak po prostu dopuścić Muszę działać” – dodał.

Co najmniej 10 aktywistów Extinction Rebellion zostało aresztowanych po namalowaniu sprayem symboli zagłady na szklanej fasadzie rządowego budynku. Gardner powiedział, że eskalowali protest, malując sprayem, aby sprowokować policję do aresztowania.

Czytaj też: Protest aktywistów sparaliżuje ogromne miasto. Znamy datę blokad

theguardian.com/fot.Twitter

 

swiatrolnika.info 2023