Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Aktualne ceny pszenicy w dół. Kukurydza i zboże oleiste w górę

Aktualne ceny pszenicy

Aktualne ceny pszenicy wskazują dalszy trend spadkowy, jednakże oczekiwanie na ciepłą pogodę w USA podbiło w poniedziałek ceny kukurydzy i soi.

Presja na zbiory pszenicy na półkuli północnej (63% zbóż ozimych zbiera się w USA) i aprecjacja dolara przeszacowały zboże w Chicago o około 4 proc. i w mniejszym stopniu niż na giełdzie w Paryżu (rekordowa cena, po której euro wspiera eksport UE). Olej palmowy powoli odrabia straty na giełdzie w Chicago, ponieważ Indonezja zwiększyła limit tego oleju w ON.

Raport USDA wpłynie na ceny?

Ceny pszenicy spadły najbardziej we wtorek wieczorem po publikacji danych USDA. Drastycznie spadły również ceny kukurydzy. Ceny soi również znacznie spadły na minus. We wtorek wieczorem około godziny 19:00 (czasu środkowoeuropejskiego) kontrakt na przednią pszenicę (wrzesień 2022 r.) w Chicago spadł o 26 centów do 860 centów za buszel. Wysokobiałkowa pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 36 centów – do 928 centów za buszel.

Czołowa kukurydza w USA (wrzesień) również straciła 36 centów na CBOT przy 600 centach za buszel. Nasiona soi spadły o 52 centy do 1469 centów za buszel. Czołowe ceny rzepaku w Kanadzie spadły z 29 do 837 dolarów za tonę.

Oczywiście specyfikacje z zagranicy miały znaczący (negatywny) wpływ na europejskie ceny zbóż. Na MATIF w Paryżu kontrakt na pszenicę czołową na nowe zbiory (wrzesień) spadł jak kamień o 11,25 euro - do 341 euro za tonę. Kontrakt grudniowy spadł o 10 euro - do 332 euro za tonę.

Aktualne ceny pszenicy, w tym kontraktu na kukurydzę (sierpień) spadły o 8,75 euro do 317,75 euro za tonę. Ceny rzepaku spadły wraz z rzepakiem. Pierwszy miesiąc sierpnia (nowe zbiory) spadł o 23 euro do 675 euro za tonę.

Aktualne ceny pszenicy

Aktualne ceny pszenicy, a sytuacja na Ukrainie

Na aktualne ceny pszenicy ma wpływ sytuacja na Ukrainie. W ostatnim czasie do portów dotarły pierwsze zagraniczne statki, by wywieźć ukraińskie zboże. Wszystko dzięki wyzwoleniu Wyspy Węży i odblokowaniu kanału Bystre. Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy przystąpiła do organizacji zapewnienia transportu płodów rolnych statkami cywilnymi przez ujście dunajskiego kanału Bystre do Morza Czarnego. Wyspa Węży leży w północno-zachodniej części Morzą Czarnego, tuż przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy.

Wykorzystanie wskazanego kanału stało się możliwe dzięki wyzwoleniu Wyspy Węży z rąk rosyjskich najeźdźców. Wcześniej statki nie mogły wpłynąć do portów, ponieważ były zagrożone ostrzałem przez rosyjskie wojska. Ukraińskie wojsko przeprowadziło w ostatnich tygodniach serię ataków na rosyjski garnizon na Wyspie Węży. 30 czerwca rosyjscy żołnierze wycofali się z Wyspy.

Czytaj również: Mięso szalenie drogie: wieprzowina o 40 proc., a wołowina o 50 proc. w górę

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023