O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Agrowłóknina sprzymierzeńcem w ochronie plantacji przed suszą

Agrowłóknina

Agrowłóknina podczas tegorocznej wiosny, która odznacza się nie tylko przymrozkami, ale i suszą, może stanowić nieocenioną ochronę plantacji. Zastosowana jesienią, polepsza także warunki wzrostu i regeneracji roślin.

Agrowłóknina, a agrotkanina – najważniejsze różnice

Agrowłóknina jest materiałem składającym się z włókien polipropylenowych i, w odróżnieniu do agrotkaniny, z którą bywa mylona, jej włókna układają się w nieregularne struktury, co ma kluczowe znaczenie w  działaniu – agrotkanina ze względu na swój regularny splot jest dużo mocniejsza, przez to sprawdza się w okrywaniu podłoża, ale nie może być wykorzystywana w okrywaniu roślin i ochrony ich przed mrozem czy przymrozkami.

czytaj także: Eksport polskich truskawek może wzrosnąć w dobie pandemii?

Agrowłóknina – nieocenione zalety jej stosowaniaAgrowłóknina 2

Materiał ten ze względu na swoje zdolności przepuszczania wody i powietrza jest odpowiednim środkiem do stosowania na plantacjach – zarówno owoców, jak truskawki i maliny, czy ziemniaków. W odróżnieniu od innych materiałów, jej stosowanie nie spowoduje gnicia ziemi, właśnie ze względu na swoje „oddychające" właściwości. Agrowłóknina zastosowana jesienią sprzyja ochronie roślin przez wahaniami temperatury, następnie przed przymrozkami, a także przed zimowymi mrozami, zmniejszając stopień wychłodzenia ziemi. To nie jedyna zaleta agrowłókniny – pomimo znacznej przepuszczalności wody, ma ona także zdolność do regulacji wilgotności, zapobiega więc suszy, co przy aktualnych prognozach może mieć kluczowe znaczenie. Materiał ten stanowi też naturalną barierę odgradzającą rośliny od warunków atmosferycznych, jak wiatr czy grad. Podczas zimy funkcje te częściowo spełniała otulina ze śniegu – niestety dobrze wiemy, że zimy są coraz mniej śnieżne, dlatego warto zawczasu postawić na protekcję którą oferuje agrowłóknina. Zastosowanie tego materiału, jak widać, poza ochroną, zdecydowanie polepsza warunki wzrostu, umożliwia to szybszy wzrost, a finalnie można zaoferować produkt wyższej jakości w krótszym czasie. Możemy go stosować także na wiosnę, kiedy plantacje zostały nadwyrężone przez niespodziewane przymrozki – pomożemy wtedy roślinom w regeneracji.

Agrowłóknina – jak skutecznie ją stosować?

Odpowiednie zastosowanie agrowłókniny jest bardzo ważne, gdyż robiąc to nieumiejętnie możemy poczynić sporo szkód na plantacji. Jedną z nich będzie pozostawienie zbyt małej ilości miejsca pomiędzy glebą, a włókniną – może to poskutkować nawet zahamowaniem wzrostu roślin, a na pewno poskutkuje ich deformacją. Bardzo ważne jest też, aby odpowiednio zabezpieczyć materiał, aby był odporny na działanie wiatru – możemy do tego celu użyć nawet kamieni o odpowiedniej wadze. Pamiętajmy też o zdjęciu jej w odpowiednim momencie na wiosnę – powinniśmy uczynić to, gdy tylko warunki są sprzyjające, gdy przymrozki jednak wciąż utrzymują się, można z tym poczekać maksymalnie do połowy maja.

sciencedirect/ fot. shutterstock

swiatrolnika.info 2023