Talk icon

Informacje

29-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Agroturystyka to najlepszy wybór na udany odpoczynek!

Agroturystyka

Agroturystyka już od pewnego czasu zbiera coraz większą ilość sympatyków. Tym, co w największym stopniu przyciąga turystów na wieś, jest świeże, czyste powietrze i bliski kontakt z przyrodą, umożliwiające spędzanie wolnego czasu w zdrowy i aktywny sposób oraz odpoczynek od miejskiego zgiełku i stresujących obowiązków życia codziennego.

Agroturystyka w czasach pandemii koronawirusa

W tej nowej rzeczywistości coraz więcej ludzi decyduje się spędzić urlop w gospodarstwach agroturystycznych. Jeszcze kilka miesięcy temu właściciele tychże obiektów byli pełni obaw co będzie dalej. Co roku zamówienia i rezerwacja kwater odbywały się od lutego do kwietnia. Z uwagi na koronawirusa ten rok wygląda zupełnie inaczej.

Agroturystyka odczuła skutki pandemii. We wspomnianym czasie turyści nie przyjeżdżali na kwatery, więc właściciele nie mieli wpływów, choć niezmiennie ponosili koszty utrzymania swoich gospodarstw i mieli szereg innych zobowiązań. Na taką katastrofę większość z nich nie była przygotowana. W tym czasie również zamówienia na wakacje agroturystyczne całkowicie przystopowały. Zdarzały się też sytuacje, że goście rezygnowali już z wcześniej zamówionego wypoczynku. Jednak od połowy maja sytuacja znacząco się poprawiła, można wręcz powiedzieć, że „agrowczasy” przeżywają prawdziwy „boom”.

Agroturystyka pozwala na zapoznanie się z zajęciami gospodarskimi i przyjrzenie się hodowli zwierząt. Oferuje też inne atrakcje związane z życiem na wsi i prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

W tym roku jednak oprócz wspomnianych przesłanek, zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest ogromne ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Zachowanie dystansu społecznego na wsi – na łonie natury jest znacznie łatwiejsze aniżeli w nadmorskich kurortach czy nawet na popularnych górskich szlakach.

Małe domy wakacyjne, w których urlop można spędzić nawet bez kontaktu z innymi ludźmi, i kilkupokojowe pensjonaty dają o wiele większe poczucie bezpieczeństwa niż hotelowe molochy. Goście gospodarstw agroturystycznych cenią sobie to, że mogą znaleźć tam „kawałek miejsca” tylko dla siebie, z dala od tłumów.

Czytaj też: Dzień Polskiej Żywności. Czy Polacy zmieniają nawyki zakupowe?

Agroturystyka jako alternatywa dla masowej turystyki?

W ostatnich latach zauważalna jest tendencjaAgroturystyka 02 do rezygnacji z masowej turystyki i zwrot ku alternatywnym formom wypoczynku. Postęp cywilizacyjny oraz związany z tym szybki i stresujący tryb życia wzbudzają w nas potrzebę wyciszenia się oraz kontaktu z przyrodą. Coraz częściej zamiast krótkotrwałych wypadów za miasto decydujemy się na kilkudniowy pobyt na wsi. Najczęściej wyjeżdżają tam rodziny z dziećmi, które chcą wzbogacić wakacje o przyjemną formę edukacji dla najmłodszych. Na te tendencje ma także wpływ wzrost świadomości ekologicznej i dbałość o zdrowie.

Dużym plusem „agrowczasów” była też integracja z gospodarzami obiektów agroturystycznych. Mieszkanie u rodziny wiejskiej oraz wykonywane z nimi czynności m.in. w kuchni czy w zagrodzie, pozwalały na nawiązanie bliskich relacji. Niestety koronawirus przyczynił się też do zmiany w tej kwestii. Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla funkcjonowania tych obiektów w warunkach zwiększonego bezpieczeństwa. Przed pandemią codziennością były ogniska oraz wspólne posiłki turystów z gospodarzami – teraz jest inaczej.

Mimo wprowadzonych zmian agroturystyka jest bardzo atrakcyjną formą wypoczynku. Warto tutaj przypomnieć o prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekcie "odpoczywaj na wsi". Jego głównym celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje.

Agroturystyka promowana była przez ostatnie lata na licznych targach turystycznych. W tym roku zaplanowano 15 takich wystaw, ale plany pokrzyżował koronawirus. Działania prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa mają na celu zachęcenie do skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych. Dają one bowiem możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku i tłoku, na terenie całego kraju. Wypoczynek na polskiej wsi umożliwia nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym.

wir.org.pl/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2022