Talk icon

Informacje

17-11-2022

Autor: Świat Rolnika

”Afera paszowa” to fejk? W próbkach pasz nie wykryto przekroczenia norm

afera paszowa

Czy słynna ”afera paszowa” okaże się medialnym fejkiem? Na to zdają się wskazywać najnowsze badania, ujawnione przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował bowiem, że w żadnej z próbek pasz, badanych w ramach postępowania wyjaśniającego w zakładach objętych działaniami CBŚP, nie stwierdzono przekroczeń wobec obowiązujących norm.

”Afera paszowa” to fejk?

Jak wskazano w komunikacie, Główny Lekarz Weterynarii otrzymał sprawozdania z badań wszystkich próbek pasz pobranych i przesłanych do badań w ramach postępowania wyjaśniającego w zakładach objętych działaniami CBŚP. Czy zatem ”afera paszowa” to medialny fejk?

Wyjaśniono, że badaniami objęto kwasy tłuszczowe, a także gotowe pasze zawierające je w składzie. Pobierane próbki zbadano w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach oraz laboratoriach Zakładów Higieny Weterynaryjnej, działających w strukturach Inspekcji Weterynaryjnej.

,,W żadnej z próbek badanych w kierunkach: dioksyny, PCB – polichlorowane bifenyle, metale ciężkie, pestycydy, nie stwierdzono przekroczeń wobec obowiązujących norm" – podkreślono.

afera paszowa

Medialna "afera paszowa”

Na początku października tego roku Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało czworo przedstawicieli producenta komponentów do pasz. Firma miała sprowadzać z zagranicy i wprowadzać do obrotu kwasy tłuszczowe, które nie powinny być stosowane przy produkcji pasz. Dwie osoby zostały aresztowane.

Informacje w tej sprawie podawały Wirtualna Polska i Onet; według mediów firma z siedzibą w Poznaniu sprzedawała producentom pasz jako tłuszcze spożywcze tłuszcze techniczne służące m.in. do produkcji paliwa.

Eksperci od początku uspokajali, żeby opierać się wyłącznie na oficjalnych badaniach i wskazywali, że niesprawdzone informacje i medialna ”afera paszowa” mogą poważnie zaszkodzić polskiemu drobiarstwu. Niestety znów mieli rację.

Oglądaj też: Szczepan Wójcik w obronie polskiego drobiarstwa!

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022