Talk icon

Informacje

14-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Adamczyk: Polakom należą się bezpieczne drogi lokalne

Drogi lokalne

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uważa, że Polacy zasługują na bezpieczne drogi lokalne – gminne i powiatowe.

Polakom należą się bezpieczne drogi, dlatego musimy przebudowywać również drogi samorządowe: gminne i powiatowe – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Poinformował, że w kolejnych latach na wsparcie remontów dróg lokalnych rząd przeznaczy ponad 3 mld zł. Szef resortu infrastruktury uczestniczył w poniedziałek w oddaniu do użytkowania po przebudowie drogi powiatowej nr 2133K biegnącej przez miejscowości Maszyce, Smardzowice, Cianowice Małe, Niebyła, Świńczów w powiecie krakowskim. Inwestycja o wartości ponad 4,2 mln zł w połowie została dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a pozostała kwota pochodziła z budżetów powiatu krakowskiego i gminy Skała.

Drogi lokalne remontowane

Jak zaznaczył minister Adamczyk, w całym powiecie krakowskim w tym roku zrealizowano 20 zadań powiatowych przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na przestrzeni ostatnich trzech lat z wykorzystaniem tego źródła finansowania zostały przebudowane drogi lokalne – ich łączna długość to 70 km.

„Powiat krakowski to jeden z bez mała 400 powiatów w Polsce i zapewniam, że we wszystkich powiatach na terenie całego kraju (…), nawet w tych najmniejszych trwają inwestycje wspierane przez środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg” – mówił minister infrastruktury.

„Dzieje się tak dlatego, że Polakom należą się bezpieczne drogi – wreszcie musimy zrealizować to czego nie można było zrealizować przez wiele lat – przebudować również drogi samorządowe: gminne i powiatowe, drogi, które na co dzień są użytkowane przez mieszkańców miejscowości przy nich leżących” – podkreślił Adamczyk.

Inwestycje otrzymają duże dofinansowanie

Zapowiedział, że w Drogi lokalne kolejnych latach samorządy otrzymają dofinansowanie na drogi lokalne w wysokości ponad 3 mld zł.

Starosta krakowski Wojciech Pałka zwrócił uwagę podczas uroczystości w Smardzowicach, że remont tej drogi był bardzo ważnym zadaniem z punktu widzenia lokalnej społeczności. Trasa ta – wskazał – stanowi także naturalną alternatywę i objazd dla drogi wojewódzkiej nr 794.

„O przebudowę tego odcinka drogi powiatowej lokalni samorządowcy i mieszkańcy tych miejscowości zabiegali od kilku lat. Ta poprawa infrastruktury drogowej nie byłaby możliwa, gdyby nie dobra współpraca samorządu i rządu – w tym przypadku powiat krakowski pozyskał znaczną dotację z Funduszu Rozwoju Dróg” – zaznaczył.

Umowa na remont drogi powiatowej nr 2133K w miejscowościach Maszyce, Smardzowice, Cianowice Małe, Niebyła, Świńczów została podpisana w grudniu 2020 roku. Inwestycję o łącznej wartości ponad 4,2 mln zł zrealizowała firma Colas Polska.

W ramach zadania na odcinku o długości ponad 4,7 km wymieniono nawierzchnię drogi, wyremontowano istniejące chodniki, wybudowano perony przystankowe wraz z wiatami, zabezpieczono rowy oraz zamontowano liczne elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Przypomnijmy też, że w dniu 28 października 2021 Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IX posiedzenia KRIR VI kadencji zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka w sprawie wyodrębnienia prawnego dróg transportu rolniczego. Zdaniem KRIR drogi rolnicze na obszarach wiejskich, gdzie odbywa się produkcja rolnicza powinny być oznaczone odpowiednią tablicą informacyjną wraz z ograniczeniem prędkości do 40 km/h. Pierwszeństwo na drodze transportu rolniczego powinny mieć zagwarantowane pojazdy rolnicze.

Czytaj też: Anna Gembicka: kluczowe znaczenie dla obszarów wiejskich ma infrastruktura

PAP/fot.tt Andrzej Adamczyk, IMGWmeteo

swiatrolnika.info 2022