O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

A jednak! Dania znosi zakaz hodowli norek na futra!

Zakaz hodowli norek

Rząd Danii poinformował w piątek, że znosi zakaz hodowli norek od dnia 1 stycznia 2023 roku. Duński zakaz obowiązywał od listopada 2020 roku.

Z powodu zagrożenia nowymi mutacjami koronawirusa zamknięto wszystkie fermy w tym kraju, wybijając 15 mln sztuk zwierząt futerkowych. Według ministra żywności, rolnictwa oraz rybołówstwa Rasmusa Prehna "wznowienie hodowli jest możliwe po pozytywnej ocenie władz weterynaryjnych oraz sanitarnych". 

Zakaz hodowli norek wycofany w Danii

Według ministra żywności, rolnictwa oraz rybołówstwa Rasmusa Prehna "wznowienie hodowli jest możliwe po pozytywnej ocenie władz weterynaryjnych oraz sanitarnych". 

"Jednocześnie wprowadzimy szereg środków zapobiegających zakażeniom w stadach norek w trosce o zdrowie publiczne" – podkreślił Prehn.

Do obowiązków hodowców będzie należało m.in. testowanie norek oraz pracujących na fermach osób na Covid-19. Zaostrzone środki higieny to konieczność zmiany ubrań oraz branie prysznica. Wiosną 2023 roku działania te mają zostać poddane ocenie.

Zakaz hodowli norek

Zakaz hodowli norek wydany przez premier Danii Mette Frederiksen z listopada 2020 roku i decyzja o konieczności wybicia wszystkich zwierząt futerkowych nie miały podstaw prawnych. Z tego powodu do dymisji podał się ówczesny minister rolnictwa Mogens Jensen.

Opublikowany w czerwcu tego roku raport parlamentarnej komisji śledczej wykazał, że szefowa rządu "działała nagannie".

Państwo hodowcom za poniesione straty wypłaciło odszkodowania.

Czytaj też: Piotr Palutkiewicz o hodowli norek: zapewnić stabilność i nie przeszkadzać w prowadzeniu biznesu

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023