Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

12– latka oskalpowana. Wypadek podczas kopania ziemniaków

Wypadek

Tragiczny wypadek miał miejsce w czasie kopania ziemniaków w Raszkowie. Wałek wciągnął włosy dziewczynki, która pomagała opiekunom w pracy.

Wiadomo, że prace polowe same w sobie bywają niebezpieczne, a gdy w pobliżu są dzieci, dorośli muszą mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Tej ostrożności zabrakło w jednym z gospodarstw w Raszkowie, gdzie 12– letnia dziewczynka podeszła zbyt blisko włączonego wałka, który wciągnął jej włosy.

Wykop ziemniaków zakończył się utratą włosów

Groźny wypadek miał miejsce w sobotę 27 sierpnia w Raszkowie (województwo świętokrzyskie). Wówczas to w jednym z gospodarstw trwały prace przy wykopywaniu ziemniaków. Uczestniczyła w nich 12– letnia dziewczynka pod okiem mamy i dziadka. Rolnicy używali ciągnika i kombajnu do ziemniaków z umieszczonym pomiędzy nimi wałkiem odbioru mocy. To właśnie ta maszyna stała się przyczyną tragedii.

Chwila nieuwagi opiekunów spowodowała, że dziewczynka zbliżyła sią do uruchomionej maszyny w momencie zatrzymania traktora. Obracający się wałek odpowiedzialny za przesypywanie zebranych warzyw na przyczepę, wciągnął jej długie, upięte w koński ogon włosy. Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, wraz z włosami urządzenie oderwało skórę z głowy 12– latki. Dziecko zostało oskalpowane. Matka dziecka nie czekając, zadzwoniła po pomoc.

Przybyłe na miejsce Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zabrało dziewczynkę do szpitala, gdzie przeszła operację.

Wypadek z udziałem dziecka a refleksja nad bezpieczeństwem

Ponieważ przytoczona historia, to nie jest pierwszy w tym roku wypadek z udziałem dziecka, należy przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa dotyczących najmłodszych. Choć na mocy artykułu 65.3 Konstytucji RP i Międzynarodowej Konwencji Organizacji Pracy, dzieci nie mogą pracować, istnieją wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest zobowiązanie nieletnich do pomocy rodzicom w gospodarstwie. Stosowne zapisy na ten temat można znaleźć w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Należy jednak pamiętać, że zadania powierzone najmłodszym muszą być dopasowane do ich wieku i umiejętności. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której młody pomocnik zostanie narażony na niebezpieczeństwa i wypadki rolnicze.

Jakich zadać nie należy zlecać dzieciom? Przede wszystkim obsługi maszyn rolniczych. Osoby przed ukończeniem 16 roku życia nie mogą siadać za kierownicą ciągnika rolniczego ani obsługiwać maszyn rolniczych. Nieletni nie powinni nawet przebywać w pobliżu pracujących maszyn lub na pomostach załadunkowych, aby nie zostały przypadkowymi ofiarami wypadków. Sprzęganie urządzeń z ciągnikiem rolniczym również jest zadaniem dorosłych i należy je wykonać bez udziału dzieci.

Czytaj również:Wypadek z udziałem czterolatka: Został przygnieciony przez zbiornik

Parenting /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022