Import zbóż z Filipin spadł przez pandemię i afrykański pomór świń

Pandemia koronawirusa oraz wybuch afrykańskiego pomoru świń poważnie dotknęły filipińskie sektory trzody chlewnej i drobiu, które tradycyjnie osiągają najlepsze wyniki w gospodarce rolnej w kraju. Import zbóż z tego kraju został obniżony w wyniku zmniejszonego zapotrzebowania na paszę.
Import zbóż – sytuacja na rynku pszenicy
Import zbóż w przypadku pszenicy został obniżony do 6,85 mln ton, 2% poniżej aktualnej prognozy. Wszystko przez zmniejszone zapotrzebowanie na pszenicę paszową i wolniejszy wzrost w sektorze młynarstwa. Import kukurydzy w roku 2020/2021 został również obniżony do 375 000 ton z obecnej prognozy 600 000 ton, co odzwierciedla zmniejszony popyt ze strony brojlerów.
W wyniku zmniejszonego popytu na paszę dla świń import zbóż z Filipin w przypadku pszenicy spadł o 7% w roku 2019/20 po rekordowym roku 2018/19. Ciągłe rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń na głównych obszarach produkcji wieprzowiny osłabiło popyt na pszenicę paszową, co tylko częściowo zostało zrekompensowane ciągłym wzrostem przemysłu paszowego.
Przewiduje się, że całkowity import zbóż w tym przypadku w okresie 2020/21 spadnie o ponad 6% ze względu na niższy popyt na pszenicę paszową w sektorze wieprzowiny. Produkcja wieprzowiny na Filipinach spadła o 20% w 2020 r., a następnie rozpoczęła się stopniowa odbudowa po ASF w 2021 r. z 6% wzrostem.
Niebezpieczne bakterie w tatarze wołowym z Biedronki!
Import zbóż – kukurydza na paszę dla zwierząt
Według filipińskiego urzędu statystycznego całkowity obszar zbioru kukurydzy w okresie od stycznia do czerwca 2020 r. zmniejszył się o około 1% w porównaniu z 2019 r., głównie z powodu zmniejszonej powierzchni białej kukurydzy. Tymczasem całkowita produkcja kukurydzy w I półroczu 2020 r. wyniosła 3,65 mln ton, co oznacza wzrost o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym okresie kukurydza żółta, która jest wykorzystywana na paszę dla zwierząt, wzrosła o 2,6%. Lepsza niż zwykle pogoda mogła przyczynić się do wyższej produkcji kukurydzy, co również wpływa na import zbóż.
Import zbóż w przypadku kukurydzy pochodzi głównie z krajów członkowskich ASEAN ze względu na niższą taryfę (5%) w porównaniu z 35% taryfą celną dla krajów najbardziej uprzywilejowanych, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Argentyny. Oczekuje się, że import zbóż w tym przypadku spadnie o prawie 4% do 375 000 ton w okresie 2020/21 w porównaniu z rokiem poprzednim, z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na paszę dla drobiu.
Prognozuje się, że produkcja mięsa drobiowego w 2020 r. spadnie o 15%, przy częściowym ożywieniu w 2021 r. Z drugiej strony, kontakty branżowe przewidują wzrost sektora niosek o 5–10% w 2020 r. i kontynuację w 2021 r., ponieważ jaja są przystępnym źródłem białka dla konsumentów w okresie spowolnienia gospodarczego. Zwiększona produkcja niosek prawdopodobnie zrekompensuje część utraconego popytu ze strony sektora brojlerów.
allaboutfeed.net/fot.pixabay