Import wieprzowiny do Wielkiej Brytanii poniżej ubiegłorocznego poziomu

Import wieprzowiny (łącznie z podrobami) do Wielkiej Brytanii osiągnął w sierpniu wielkość 60 200 ton i był o 1800 ton niższy niż rok temu w tym samym miesiącu. Również eksport wieprzowiny (łącznie z produktami ubocznymi) nieznacznie spadł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniósł w sierpniu 31,9 tysiąca ton, czyli o około 600 ton mniej.
Import wieprzowiny – spadek wolumenów dostaw do Wielkiej Brytanii
Import wieprzowiny świeżej i mrożonej oraz wieprzowiny przetworzonej wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Mimo to wielkość importu większości głównych przetworów wieprzowych w sierpniu była nadal niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Największy spadek odnotowano w imporcie boczku gdzie dostawy wyniosły 11,7 tysiąca ton, czyli o 3,1 tysiąca ton (-21 procent) mniej niż przed rokiem.
Zgodnie z wynikami pierwszych 8 miesięcy 2020 roku, import wieprzowiny jest o 80 tysięcy ton mniejszy od zeszłorocznego pod względem wielkości dostaw. Dania odpowiadała za 24 procent brytyjskiego importu wieprzowiny (w tym podrobów) w sierpniu, a na następnym miejscu uplasowały się Niemcy odpowiadające za 23 procent wolumenów dostaw.
Czytaj też: Eksport mięsa z Rosji przekroczy w 2020 roku miliard dolarów!
Import wieprzowiny – spadek cen w Chinach po blokadzie niemieckich dostaw
Brytyjska Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Roślin (AHDB) zbadała, jak wybuch afrykańskiego pomoru świń u dzików w Niemczech i zablokowany import wieprzowiny wpłynął na rynek chiński, najważniejszy dla przemysłu mięsnego w Unii Europejskiej.
Według danych chińskiego urzędu celnego na sierpień 2020 roku import wieprzowiny (łącznie z podrobami) wyniósł 3,72 miliona ton, z czego 621 tysięcy ton (14 procent) pochodziło z Niemiec. Wolumen dostaw był niższy niż zwykle ze względu na wysokie ceny i ograniczoną dostępność tego gatunku mięsa. Z obliczeń wynika, że pokryły one 10 procent zapotrzebowania rynku chińskiego na importowaną wieprzowinę.
Według obliczeń AHDB Niemcy zaspokajały tylko 1,4 procenta potrzeb Chin, ale popyt na rynkach rolnych jest szczególnie wrażliwy na stosunek popytu do cen eksporterów.
Obecnie jest przedwczesne wyciąganie wniosków o nadchodzącej dynamice cen skupu w Chinach, ale nadal spadają one ze względu na wzrost krajowej podaży wieprzowiny.
Do końca września ceny zakupu spadły ze średnio 48 juanów (7,17 dolara) do 45,5 juanów (6,8 dolara) za kilogram. Interesujące jest to, jak kształtował się import wieprzowiny w relacji do produkcji krajowej w ostatnim kwartale 2020 roku i pierwszym kwartale przyszłego roku – zwłaszcza w kontekście konkurencji między UE a Stanami Zjednoczonymi
– zauważa AHDB.
meatinfo.ru/fot.Pixabay