Import wieprzowiny do Rosji zmniejszył się 10-krotnie w ciągu 8 lat!

W ciągu ostatnich ośmiu lat Rosja dziesięciokrotnie ograniczyła import wieprzowiny, zwiększając własną produkcję – wynika z danych przekazanych przez szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergieja Dankverta na posiedzeniu zarządu poświęconym wynikom pracy w 2019 roku.
Import wieprzowiny – Rosja osiągnęła w tym roku prawie 100-procentową samowystarczalność
Jeśli w 2012 roku import wieprzowiny do Rosji wynosił około 800 tysięcy ton, to w 2019 roku podaż tego mięsa z zagranicy spadła do 78,9 tysiąca ton. Wynika to z faktu, że w ostatnich latach w Rosji wzrosła liczba kompleksów hodowlanych trzody chlewnej i ich możliwości produkcyjne. Tak więc od 2012 roku produkcja wieprzowiny w Rosji wzrosła prawie 1,5 raza – z 3,62 miliona ton masy tuszy do 5 milionów ton.
W tym roku Rosja praktycznie osiągnęła 100-procentową samowystarczalność, a import wieprzowiny wyniósł zaledwie około 15 tysięcy ton tego mięsa
– poinformował dyrektor generalny Krajowego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Jurij Kowalow.
Spadek importu obserwuje się również na innych obszarach. W szczególności w ciągu ostatnich ośmiu lat podaż mięsa drobiowego z zagranicy do Rosji spadła 2,5-krotnie (z 575 tysięcy ton w 2012 roku do 227 tysięcy ton w 2019 roku), 2,4-krotnie mniej w przypadku wołowiny jest importowane (spadek z 727 tysięcy ton w 2012 roku do 296 tysięcy to w 2019). Podaż produktów ubocznych z zagranicy zmniejszyła się prawie siedmiokrotnie (z 571 do 85 tysięcy ton).
Czytaj też: Hodowcy świń z Czech muszą do końca roku mieć dodatkowe ogrodzenie
Import wieprzowiny – Chiny stopniowo zmniejszają wielkość dostaw, odbudowując sukcesywnie krajową produkcję
Chiny zaczynają ograniczać import wieprzowiny, odzyskując sukcesywnie krajową produkcję. Do tego dochodzą obawy chińskich konsumentów dotyczące obecności koronawirusa na opakowaniach żywności pochodzących z innych krajów.
Od ponad dwóch lat chińscy hodowcy walczą z epidemiami ASF, wysoce zaraźliwej choroby krwotocznej, która zmniejszyła liczbę świń domowych w kraju w 2019 roku o 41 procent, czyli o ponad 100 milionów zwierząt. Ten spadek spowodował podwojenie cen wieprzowiny. Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest szkodliwy dla ludzi, ale prawie zawsze jest śmiertelny dla świń i nie ma na niego szczepionki ani lekarstwa.
Populacja świń w Chinach wynosi obecnie 370 milionów w porównaniu z około 430 milionami sztuk przed wykryciem ASF w tym kraju w sierpniu 2018 roku.
Kraj ten jest największym na świecie producentem i konsumentem wieprzowiny. W czasie kryzysu zwiększył import wieprzowiny w celu pokrycia krajowego deficytu. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 roku Chiny zaimportowały mięso za 25,4 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 75 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to korzystne dla przemysłu mięsnego, który odnotował spadek popytu z powodu zamykania restauracji na całym świecie.
Wzrost ostatnio zwolnił, a październikowy import powrócił do poziomu z lutego, wynika z danych chińskiej administracji celnej. Jednym z powodów jest pandemia koronawirusa. Od czerwca, kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy na pekińskim rynku owoców morza, mięsa i warzyw, chińskie władze zidentyfikowały ślady Covid-19 na imporcie schłodzonej i mrożonej żywności, zwłaszcza na opakowaniach.
Doprowadziło to do zakrojonych na szeroką skalę inspekcji i testów importu żywności. Niektóre zakłady mięsne musiały zaprzestać eksportu do Chin po tym, jak pracownicy ich fabryk przetwórczych poinformowały o ogniskach koronawirusa.
meatinfo.ru/fot.Pickpic/Needpix