Import soi z Brazylii do Niemiec podsyca pożary w Amazonii!

Według oficjalnych danych import soi z Brazylii do Niemiec wzrósł o 30 procent w porównaniu z tym samym kwartałem w zeszłym roku. Głównym powodem są bardziej atrakcyjne ceny brazylijskiej soi. Według Deutsche Umwelthilfe soja z nielegalnie oczyszczonych terenów nadal bez przeszkód trafia na rynek europejski.
Import soi – tylko 22 procent dostaw do Niemiec jest oznaczone jako “wolne od wylesiania”
Import soi z Brazylii do Niemiec wzrósł o około 30 procent w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku, dowiedziało się stowarzyszenie "Deutsche Umwelthilfe". Bardzo prawdopodobnym czynnikiem wpływającym wydaje się być cena, która w pierwszej połowie roku była nieco niższa w przypadku brazylijskiej soi niż w przypadku USA.
W ten sposób firmy działające w Niemczech pomogłyby również w niszczeniu lasów deszczowych w Amazonii. Dlatego Deutsche Umwelthilfe (DUH) i Rainforest Foundation Norway wzywają do wprowadzenia prawa dotyczącego łańcucha dostaw, które określa odpowiedzialność niemieckich firm za granicą i zapobiega szkodom środowiskowym za granicą.
Badania Rainforest Foundation Norwegii i Deutsche Umwelthilfe pokazują, że przedsiębiorcy rolni, którzy zakupili soje z nielegalnie oczyszczonych terenów mogą ją swobodnie sprzedawać na rynku europejskim. Można to również zobaczyć na podstawie danych: Import soi do Niemiec tylko w 22 procentach całości jest certyfikowany jako wolny od wylesiania. Istnieją wytyczne europejskiego przemysłu paszowego, które zabraniają zakupu soi pochodzącej z nielegalnego wylesiania. Jednak nawet 50 procent soi sprzedawanej na rynku niemieckim spełnia te wytyczne.
Czytaj też: Integrowana ochrona roślin – obowiązkowy system ochrony środowiska
Import soi – zniszczenie lasów tropikalnych pod uprawę jest na dramatycznie wysokim poziomie
Sascha Müller-Kraenner, federalny dyrektor zarządzający Deutsche Umwelthilfe, komentuje:
Zniszczenie lasów tropikalnych pod uprawę soi jest na dramatycznie wysokim poziomie, ale jednocześnie Niemcy zwiększają import soi z Brazylii. Konsumenci mleka i mięsa nieświadomie przyczyniają się do wycinki i spalania na końcu łańcucha. Tak nie może być! Rząd federalny musi teraz w końcu wprowadzić w życie prawo dotyczące łańcucha dostaw, które będzie miało wystarczające skutki, aby powstrzymać to szaleństwo. Potrzebujemy wiążących zobowiązań dotyczących należytej staranności w zakresie ochrony środowiska dla całego łańcucha dostaw, przy czym firmy muszą być również odpowiedzialne za rażące naruszenia.
presseportal.de/fot.Wikimedia