Import drobiu – Filipiny wznawiają import mięsa z Brazylii

Władze Filipin zniosły zakaz nałożony na import drobiu z Brazylii. Powodem zakazu były doniesienia chińskich władz o wykryciu w południowym mieście Shenzhen obecności koronawirusa na powierzchni mrożonych skrzydełek kurczaka pochodzenia brazylijskiego. Władze miasta Shenzhen twierdzą, że ślady wirusa stwierdzono w transporcie należącym do zakładu Aurory – trzeciego największego eksportera drobiu i wieprzowiny w Brazylii. Filipiny zażądały jednak dodatkowych wymagań od brazylijskich zakładów.
Import drobiu z Brazylii wznowiony
Jak informuje agencja Bloomberg, filipińskie władze ogłosiły, że kraj wznawia import drobiu z Brazylii, po tym jak tamtejszy rząd udzielił Filipinom gwarancji w zakresie stosowania zaostrzonych środków ograniczania ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem koronawirusa. Filipiny wprowadziły jednak dodatkowe wymagania, polegające na obowiązku umieszczania etykiety informującej, że eksportowane produkty zostały wytworzone w zakładach spełniających reżim sanitarny zgodnie z zasadami określonymi w memorandum ogłoszonym przez filipińskie władze. Brazylia jest trzecim największym dostawcą kurcząt na rynek filipiński.
Przypomnijmy, że filipińska blokada na import drobiu z Brazylii została nałożona w połowie zeszłego miesiąca, po doniesieniach chińskich władz o wykryciu w południowym mieście Shenzhen obecności koronawirusa na powierzchni mrożonych skrzydełek kurczaka pochodzenia brazylijskiego. Władze miasta Shenzhen twierdzą, że ślady wirusa stwierdzono w transporcie należącym do zakładu Aurory – trzeciego największego eksportera drobiu i wieprzowiny w Brazylii.
Filipińskie władze poinformowały, że import drobiu wstrzymany został również przez doniesienia o dużej skali zakażeń koronawirusem wśród pracowników brazylijskich firm mięsnych, co budziło obawy odnośnie standardów sanitarnych i bezpieczeństwa zdrowotnego produktów.
Norki dzielą rząd – skandaliczna ustawa wciąż niepewna
Import drobiu – filipińskie restrykcje są nieuzasadnione
Amerykański Departament ds. Żywności i Leków oraz Departament Rolnictwa stwierdziły we wspólnym oświadczeniu, że „nie ma dowodów na to, że ludzie mogą zarażać się COVID-19 z żywności lub z opakowań żywności”. Filipińskie restrykcje na import drobiu są o tyle istotne dla sytuacji dla międzynarodowego handlu mięsem drobiowym, ponieważ 20 procent mięsa importowanego na rynek filipiński pochodziło od południowoamerykańskich dostawców. Filipiny są, po Wielkiej Brytanii, drugim największym odbiorcą mięsa drobiowego wyprodukowanego w Unii Europejskiej.
W latach 2016-2019 wywóz unijnego mięsa z UE na rynek azjatycki wzrósł z poziomu 120,8 do 215,6 tysiąca ton. W okresie od stycznia do kwietnia roku 2020 sprzedano filipińskim importerom 71,6 tysięcy ton mięsa (+19,5 procenta r/r). Według prognoz amerykańskich analityków (USDA) filipiński import drobiu rozwija się w zadziwiającym tempie. W 2018 roku wyniósł 320 tysięcy ton. W 2019 roku wzrósł do 345 tysięcy ton, a w prognozy na rok 2020 zakładają import na poziomie 390 tysięcy ton.
kipdip.org.pl/fot.pixabay