Talk icon

Informacje

24-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Koza – ile żyje to zwierzę w przeciętnym gospodarstwie rolnym?

koza

Koza to zwierzę hodowlane, które ma znacznie mniejsze wymagania, jeśli chodzi o utrzymanie dobrostanu, niż inne zwierzęta. Ze względu na łatwość hodowania kóz, ich odporność na zmienność temperatury i małe wymagania pokarmowe rolnicy coraz częściej decydują się na wprowadzanie tych zwierząt do swoich gospodarstw. Dodatkowo hodowla tych zwierząt otwiera szerokie możliwości ekonomiczne – wysoka jakość mleka, czysta wełna oraz mięso.

Koza – średnia długość życia zwierząt

Koza domowa żyje średnio od 12 do 15 lat. Długość życia u dzikich osobników jest zauważalnie mniejsza – zazwyczaj wynosi maksymalnie 10 lat.


Zobacz także: Kradł ule kolegom po fachu! Fanatyk miodu zatrzymany 

kradł ule

Przedstawione liczby są jednak uśrednione. Zdarza się, że koza żyje dłużej, ale i znacznie krócej. Na długość życia kóz wpływa wiele czynników m.in. klimat, w którym żyją, rasa osobnika czy dobrostan zwierząt. Co więc zrobić, żeby zwierzę żyło w gospodarstwie jak najdłużej?

Koza – czynniki zmniejszające długość życia zwierzęcia

Głównym czynnikiem, który wpływa na skrócenie życia kozy jest wysoka wilgotność otoczenia, w którym osobnik żyje. Koza jest przystosowana do suchego klimatu, więc zbyt duża wilgotność powietrza może wywołać szereg niepożądanych chorób, które mogą doprowadzić do upadku osobnika. Kozy świetnie radzą sobie w niskich temperaturach, jednak długo utrzymujące się mrozy mogą wywrzeć negatywny wpływ na długość życia zwierzęcia. Osobniki żyjące w dodatnich temperaturach powietrza wykazują dużo wyższą średnią długość życia, niż te bytujące w mroźniejszym klimacie. Kolejnym ważnym elementem skrócenia życia hodowli jest nieprawidłowa dieta, uboga w sole i minerały. Niewłaściwie żywione zwierzęta w gospodarstwie żyją zazwyczaj od 5 do 8 lat. Długość życia stada uzależniona jest więc bezpośrednio od dobrostanu zwierząt.

Koza – jak wydłużyć długość życia zwierząt?

Odpowiednie warunku życia zapewnione hodowlikoza domowa mogą wpływać korzystnie na długość życia zwierząt. Koza powinna mieć zapewnione schronienie przed zimnem i wiatrem w przystosowanym do tego pomieszczeniu inwentarskim. Zbilansowana dieta jest bardzo ważnym elementem, który może wydłużyć życie kozy. Wysoka jakość paszy przekłada się bezpośrednio również na wydajność mleczną oraz płodność. Uzyskanie potrzebnych minerałów i soli z głównego pożywienia kóz – słomy i trawy, jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest wzbogacanie pożywienia o te niezbędne elementy. Rasa kóz jest kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność zwierząt – kozy rasowe żyją znacznie dłużej. Należy również pamiętać o tym, żeby sprowadzać zwierzęta tylko ze sprawdzonych hodowli.

ph.ptz.icm.edu.pl/ medycynawet.edu.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023