Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Iglo dla cieląt – coraz bardziej popularny system odchowu

iglo dla cielat

Iglo dla cieląt, znane również pod nazwą "budka", to popularny system odchowu tych zwierząt na polskich gospodarstwach.  Jest to uwarunkowane tym, że w ten sposób minimalizuje się ryzyko przenoszenia chorobotwórczych patogenów. Cielęta są zdrowsze i przybierają wyższą masę ciała. 

Iglo dla cieląt

Odpowiedni odchów cieląt to gwarant zdrowych jałówek i przyszłych krów. Jednak, aby odchów był udany trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Iglo dla cieląt to popularny system odchowu na polskich gospodarstwach.  Są to budki o wymiarach 1,5 x 1,5iglo dla cielat warunki m, zrobione z tworzywa sztucznego – białego plastiku. Biały kolor nie jest jednak przypadkiem. Chroni bowiem przed upałami wewnątrz domku. Igla z tworzywa sztucznego cechują się również dobrą ciepłochronnością, zapobiegają przeciągom oraz odbijają promienie słoneczne latem. Tzw “zimny odchów” minimalizuje się ryzyko przenoszenia chorobotwórczych patogenów. Cielęta są zdrowsze i przybierają wyższą masę ciała. Dodatkowo lepiej pobierają paszę. 

Iglo dla cieląt

Jakie zapewnić warunki?

Iglo dla cieląt musi być przede wszystkim usytuowane w miejscu osłoniętym od wiatrów. Wg zaleceń najlepiej, żeby wejście do budki miało ustawienie w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Nie może być przeciągów, a zastosowana w nich ściółka zawsze musi być sucha i w odpowiedniej ilości. Domki powinny być obficie wyścielone suchą, dobrej jakości słomą. Na wybiegu powinny znaleźć się: poidło lub wiadro, karmidło i drabinka paszowa. Zdrowe cielęta bez problemu poradzą sobie z niskimi temperaturami, o ile otrzymają odpowiednią ilość energii oraz suche miejsce do leżenia. Iglo dla cieląt to dobry wybór, ponieważ cielęta bardzo dobrze adaptują się do temperatury zewnętrznej i jak pokazuje praktyka, doskonale radzą sobie w budkach nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Należy pamiętać, aby przy minusowych temperaturach zwiększyć ilość podawanego zwierzętom pójła. Nierzadko, przy wyjątkowo niskich temperaturach, hodowcy wprowadzają cielęta do budynków inwentarskich, co nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, bowiem w ten sposób obniża się odporność zwierząt. W takim przypadku egzamin doskonale zdają ochronne derki.

Przeczytaj również: Hodowla zwierząt – jaka przyszłość czeka polskich producentów mięsa?

tygodnik-rolniczy.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023