O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Sucha karma dla psa

Sucha karma dla psa

Wybór właściwej karmy dla psa to temat który bardzo często spędza sen z powiek właścicielom czworonogów.

Chociaż do wyboru mamy różne opcje jak np. dieta surowa BARF (w skrócie Biologically Appropriate Raw Food czyli po polsku biologicznie odpowiednia surowa dieta), karmienie pokarmem gotowanym, czy karmą mokrą znaczna cześć właścicieli psów decyduje się na podawanie swoim pupilom karmy suchej.

I nic w tym dziwnego bo dostępność tych produktów jest ogromna, a wygoda przygotowania psiego posiłku w zasadzie nie ma sobie równych.

Jak zatem karmić psa suchą karmą?

Podstawową rzeczą jest zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej, czystej wody do picia. Brak odpowiedniego nawodnienia poza oczywistymi konsekwencjami dla zdrowia zwierzęcia będzie utrudniał prawidłowe trawienie posiłku. A przez to jego potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany.

Kolejną sprawą jest odpowiedni dobór karmy do potrzeb naszego psa. Psy aktywne, starsze, szczenięta, psy chore będą miały zupełnie różne potrzeby żywieniowe dlatego dobrze jest skonsultować wybór karmy z lekarzem weterynarii lub jeszcze lepiej specjalistą żywienia psów tak aby trafić w dziesiątkę.

Dorosły zdrowy pies powinien otrzymywać dwa posiłki dziennie. Oczywiście wspomniane wyżej szczenięta, psy chore lub o specjalnych potrzebach będą odbiegać od tej normy. Ilość karmy, w gramach, jaką powinien otrzymać pies w ciągu jednej doby, jest podana przez producenta na etykiecie. Pamiętajmy o tym by Brać pod uwagę prawidłową docelową masę ciała naszego pupila. Jeśli nasz psiak jest otyły lub wręcz przeciwnie według nas powinien nabrać nieco masy poprośmy lekarza weterynarii o ocenę jaka waga będzie dla niego tą właściwą. Dopiero wtedy sprawdzamy etykietę, a ilość gramów karmy z tabeli dzielimy na ilość posiłków jakie podajemy psiakowi.

SUCHA KARMA Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku małych psów. Pamiętajmy że karma sucha to pełnowartościowa skondensowana i kaloryczna dawka pokarmowa. Przekarmianie pupila szybko doprowadzi do otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Kolejną ważną kwestią jest wielkość granulek karmy jaką podajemy naszemu psu. Małe pieski będą miały kłopot z pogryzieniem zbyt wielkich twardych kawałków. W przypadku dużych psów natomiast podawanie zbyt małych granulek może spowodować że karma będzie łykana bez dokładnego pogryzienia co nie jest obojętne dla trawienia. Nie jest to jednak żelazna zasada której musimy się zawsze trzymać. Małe granulki możemy śmiało wykorzystać jako smakołyki w trakcie treningu. Łatwo też jest schować je w macie węchowej czy zabawce do aktywnego karmienia – wyjadane pojedynczo zwykle są odpowiednio rozgryzane.

Kolejną rzeczą którą musimy brać pod uwagę jest prawidłowe przechowywanie suchej karmy. Zwróćmy uwagę czy worek który chcemy kupić jest szczelnie zamknięty i nieuszkodzony. Część producentów tak projektuje opakowania by umieszczona w nich karma jak najdłużej zachowała swój skład i świeżość. Wybierając wielkość opakowania weźmy pod uwagę prędkość zużycia jego zawartości. Tłuszcz zawarty w karmie suchej z czasem zaczyna jełczeć a składników takich jak np. witaminy zacznie ubywać tym szybciej im dłużej karma będzie poza szczelnie zamkniętym opakowaniem. Jeśli weźmiemy zbyt duże opakowanie to jest spora szansa na to że ostatnie porcje karmy z danego worka będą znacznie odbiegały swoim składem od tych podawanych na początku. Jeśli mamy w domu mikro psa nie bierzmy ze sklepowej półki worka o wadze 12 kg, zdecydujmy się na taki zapas jaki nasz pies zje w ciągu jednego miesiąca. Oczywiście jeśli mamy kilka psów o podobnej wielkości i potrzebach które karmimy tą samą karmą również bierzmy pod uwagę miesięczne zużycie, wtedy może się okazać że kupienie dużego worka będzie uzasadnione i bardziej ekonomiczne. Kupowanie karmy na wagę np. raz w tygodniu też jest opcją, ale pamiętajmy że karma w sklepie powinna być szczelnie zamknięta (a nie stać w otwartych workach), powinna szybko być sprzedawana tak by otwarta nie stała tygodniami i oczywiście musi mieć ważna datę przydatności do spożycia.

Przechowując karmę w domu – jeśli trzymamy ją w worku pamiętajmy by zawsze zamknąć go szczelnie po wyjęciu porcji wcześniej wyciskając z niego powietrze. Jeśli przesypujemy karmę do mniejszego pojemnika, po przesypaniu wygniatamy powietrze z worka i szczelnie zamykamy, również szczelnie zamykamy pojemnik z nasypaną karmą. Zawsze po wysypaniu ostatniej porcji z małego pojemnika myjemy go dokładnie by usunąć wszelkie pozostałości karmy i tłuszczu. Dopiero wtedy nasypujemy do niego karmę z worka.

Tak samo nie pozwalamy na to by karma sucha stała w misce przez cały dzień. Podajemy psu posiłki o stałych porach, a nie zjedzoną karmę, jeśli jest czysta, zamykamy w osobnym szczelnym małym pojemniku i podajemy w porze następnego posiłku lub jeśli jest zanieczyszczona niestety wyrzucamy. Takie karmienie psa pozwoli nam też dokładnie ocenić ile karmy w ciągu doby nasz pies faktycznie zjada i sprawi że szybciej zauważymy zmiany jego apetytu.

Poza psami np. o delikatnym przewodzie pokarmowym, które źle tolerują zmiany karmy, lub psami na dietach weterynaryjnych potrzebujących specjalnej opieki, warto pomyśleć o pewnych urozmaiceniach. Taka sama dieta prze cały czas, poza tym że każdemu mogła by się znudzić nie jest wskazana ze względów zdrowotnych. Jeśli mamy sprawdzoną markę po której nasz pies dobrze się czuje i wygląda warto chociażby zmieniać smaki w ramach danej linii karm. Od czasu do czasu można też pokusić się o zmianę producenta by spróbować czy nowa karma nie będzie jeszcze lepiej odpowadać naszemu pupilowi.

NAJLEPSZE RASY DLA ALERGIKÓWO czym musimy pamiętać zmieniając karmę na inną? Nigdy nie zmieniajmy karmy bez okresu przejściowego. Nagła zmiana może spowodować rozstrój żołądka i biegunkę. O ile przy wyborze nowego smaku w ramach jednego rodzaju karmy możemy czuć się trochę swobodniej o tyle w przypadku zmiany na karmę innego producenta, a tym bardziej przy zmianie na karmę o zupełnie innych proporcjach komponentów jak węglowodany, białka i tłuszcze musimy zachować ostrożność.

Najprościej rozłożyć sobie czas wprowadzania nowej karmy na minimum 1-2 tygodnie ( w przypadku wrażliwszych psów ten czas należy jeszcze wydłużyć) i stopniowo zmieniać proporcje obu karm w posiłku. To znaczy że przez pierwsze dni dajemy w porcji ¼-1/3 nowej karmy, po kilku dniach stopniowo zwiększamy udział nowej a redukujemy ilość dotychczasowej. Następnie karmy podajemy po równo i stopniowo w kolejnych dniach zwiększamy wkład karmy na którą przechodzimy równolegle redukując ilość poprzedniej.

To o czym zawsze należy pamiętać niezależnie od wybranego przez nas sposobu żywienia psa to komfort spożywania posiłków. Warto sprawdzić czy szerokość i wysokość miski jest dla naszego psa odpowiednia. Zadbajmy też np. o psiaki którym trudno się schylać stawiając im miskę nieco wyżej na stabilnym podłożu czy psiakom które mają problemy z chodzeniem czy utrzymaniem równowagi na śliskich powierzchniach kładąc im przy miskach antypoślizgową matę.

Najważniejsze jest by wydzielić psu spokojne miejsce do jedzenia, tak by mógł bez pośpiechu zjeść swój posiłek. Wybierając miejsce na psie miski zwróćmy uwagę by nie stały one w przejściu, czy obok miejsca w kuchni gdzie zwykle się krzątamy. Nie przeszkadzajmy też psu podczas jedzenia. Unikniemy w ten sposób dodatkowego stresu u psa i potencjalnych problemów behawioralnych. Dobrze i spokojnie najedzony pies, to szczęśliwy pies!

 

Agnieszka Siedlecka

swiatrolnika.info 2023