O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Choroby psów

Choroby psów

Podobnie jak ludzie, psy narażone są na wiele chorób i problemów zdrowotnych. Niektóre z nich będą wrodzone, niektóre pojawią się z wekiem a jeszcze inne będą chorobami zakaźnymi.

Niezależnie od ich podłoża każda z nich wiąże się z dyskomfortem, cierpieniem czy nawet ryzykiem dla życia pupila i kosztami właściciela. Jest jednak wiele rzeczy które możemy zrobić by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Te z którymi najczęściej się spotykamy to choroby zakaźne jak np. parwowiroza która jest ogromnym ryzykiem dla szczeniąt ale i dorosłych nieszczepionych psów, choroby odkleszczowe u psów nie zabezpieczonych prawidłowo przed inwazją tych pajęczaków, biegunki i problemy ze strony przewodu pokarmowego a także zwyrodnienia. Kolejnym problemem o którym trudno nie wspomnieć jest otyłość. Warto też pamiętać o kłopotach zdrowotnych pojawiających się wraz z wiekiem naszego psiaka.

Co zatem robić żeby ograniczyć ryzyko że nasz zwierzak zapadnie na którąś z nich?

BULT blog 0006 dogs 5021084 1920Pamiętajmy o szczepieniach ochronnych. W Polsce jedynym szczepieniem obowiązkowym jakie musimy wykonywać u naszych psów jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto jednak wziąć pod uwagę zaszczepienie psiaka również na inne choroby zakaźne jak nosówka, parwowiroza czy choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby).

Warto też przemyśleć szczepienia dodatkowe jak na przykład szczepienie przeciwko leptospirozie jeśli nasz pies sporo czasu spędza nad wodą, pije z kałuż i innych zbiorników o wątpliwej jakości wody. Jak mówi stare polskie przysłowie lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczepienia ochronne nie tylko pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych ale też pozwolą ograniczyć wydatki. Koszty leczenia tych chorób i ich powikłań są bardzo często wielokrotnie droższe niż samo szczepienie. W ustaleniu planu szczepień najlepiej pomoże nam lekarz weterynarii do którego udajemy się z naszym psem.

Pamiętajmy też o regularnym odrobaczaniu psa. Warto przed odrobaczeniem zbadać psi kał. Próbki zbieramy przez 3 kolejne dni, przechowując je w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku (np. takim jakiego używamy oddając nasz mocz do badania) i po pobraniu ostatniej próbki oddajemy do lecznicy weterynaryjnej w celu wykonania badania na obecność pasożytów.

Dlaczego warto zrobić takie badanie?

Ponieważ może się okazać że nasz pies nie ma pasożytów wewnętrznych i w tym wypadku nie ma sensu podawać mu tabletek odrobaczających. Często też zdarza się że podając tabletki bez badania kału, choć podajemy zwykle te które pomogą w zwalczeniu najczęstszych zarobaczeń, możemy zupełnie nie trafić z terapią w pasożyta który szkodzi naszemu psu. Wtedy konieczne jest podanie kolejnego, innego środka odrobaczającego a każda kolejna podana tabletka nie jest obojętna dla zdrowia naszego psa.

Pamiętajmy też o prawidłowym zabezpieczaniu naszych psiaków przed kleszczami.

Nie tylko pilnujmy terminów podawania środków przeciw kleszczowych, ale też przeczytajmy instrukcję ich aplikacji tak by zmaksymalizować ich skuteczność. Dostępność preparatów jest naprawdę spora. Możemy wybierać spośród kropli na skórę, tabletek o różnym czasie ochrony czy obroży. Niestety nie każdy z tych środków może być odpowiedni dla naszego psa dlatego zawsze konsultujmy nasz wybór z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Mimo że ryzyko że nasz pies złapie kleszcza, w przypadku niezbyt mroźnych zim, występuje praktycznie przez cały rok to zabezpieczenie psa i tak będzie tańsze niż leczenie babeszjozy i jej powikłań.

Otyłość to chyba kolejna najczęściej spotykana o ile nie najczęstsza przypadłość naszych psów. Wiąże się to najczęściej z tym, że chcąc dobrze zadbać o naszego pupila nie zwracamy uwagi na podawane mu ilości jedzenia i smakołyków. Wyjątkowo często zdarza się tak w przypadku małych psów, ponieważ zapominamy że smakołyki które podajemy np. w trakcie szkolenia są bardzo kaloryczne a my wydajemy ich spore ilości. U niektórych psów otyłość związana jest też z rodzajem i jakością podawanej karmy. I nie dajmy się zwieść że gruby pies, to dobrze odżywiony pies. Niestety większość z nich musi poradzić sobie z nagromadzonym tłuszczem przy jednoczesnym niedoborze znacznej części składników odżywczych. Tak dzieje się często w przypadku psów karmionych niezbilansowaną karmą złej jakości czy też w przypadku karmienia psa „na oko” gotowanymi samodzielnie porcjami. W dodatku jest to zwykle monodieta, a podając psu stale te same rzeczy nie umożliwiamy mu pozyskania niezbędnych składników odżywczych. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowe obciążenie stawów i serca a to odezwie się echem w bliższej lub nieco dalszej przyszłości.

CHOROBY PSÓWInnymi dolegliwościami z jakimi możemy się spotkać są problemy związane z pracą układu pokarmowego. Częste biegunki, stany zapalne jelit, refluks, wrzody żołądka to tylko niektóre z nich. Przy biegunkach czy wymiotach organizm zwierzęcia musi poradzić sobie z odwodnieniem organizmu, co jest szczególnie trudne w stanach przewlekłych. Najczęstszą przyczyną takich kłopotów jest nieprawidłowe żywienie, alergie pokarmowe, pasożyty wewnętrzne lub choroby zakaźne. Leczenie zwykle jest długotrwałe i wymaga specjalistycznych karm, stałego podawania leków, a w przypadku stanów ciężkich częstych kontroli u lekarza weterynarii.

Zwyrodnienia to kolejna bardzo często spotykana dolegliwość naszych czworonożnych towarzyszy. Mogą się one pojawić w związku z przebytymi urazami, zbytnim obciążeniem organizmy czy np. być związane z wiekiem. Wszystkie utrudniają poruszanie się, często sprawiają dyskomfort a nawet ból. To niestety bardzo obniża standard życia naszego podopiecznego. Bardzo często u psów doświadczających przewlekłego bólu pojawiają się też problemy behawioralne jak nadmierna drażliwość czy agresja. A wynikają one w dużej mierze ze zmęczenia i frustracji związanej ze stałym dyskomfortem.

Warto też wspomnieć o chorobach wrodzonych bardzo często związanych z rasą. Zanim zdecydujemy się na psa warto przemyśleć nie tylko kwestię jego standardowej opieki jak żywienie i możliwość spełnienia jego podstawowych potrzeb, ale warto też przyjrzeć się wybranej rasie pod kątem zdrowotnym. Nie jest tajemnicą że rasy brachycefaliczne
czy inaczej krótkopyskie mają problemy z prawidłowym oddychaniem, często się przegrzewają czy występują u nich problemy z oczami. U jamników, zwłaszcza tych które sporo skaczą np. po schodach, czy na łóżko lub kanapę szybko pojawią się problemy z kręgosłupem. Wiele ras znanych jest ze swojej podatności na alergie skórne lub pokarmowe. Oczywiście ryzyko to możemy ograniczyć wybierając psa ze sprawdzonej hodowli po zdrowych rodzicach. Wiele ras ma swoje badania kontrolne które każdy osobnik musi przejść, by potwierdzić że jest wolny od konkretnych chorób wrodzonych zanim otrzyma dokumenty hodowlane.

Ciężko tez nie wspomnieć o nieuniknionych trudach starości. Nie różnią się one bardzo od naszych ludzkich dolegliwości. Zwyrodnienia, problemy z prawidłowym wchłanianiem składników odżywczych, gorsza wydolność narządów wewnętrznych a do tego jeszcze zespół zaburzeń poznawczych. Wiele z nich da się ograniczyć, część z nich może pojawić się też znacznie później jeśli odpowiednio zadbamy o profilaktykę. Warto zainwestować w rampy do samochodu czy na schodach by zadbać o psie stawy i kręgosłup. Dbajmy o psią linię i zdrową dietę by uniknąć otyłości. Ćwiczmy z psem i zapewniajmy mu aktywność umysłową by mózg jak najdłużej zachował swoje funkcje.

Nie wahajmy się prosić naszego prowadzącego lekarza weterynarii o rady i wyjaśniajmy z nim wszelkie wątpliwości. Profilaktyka to klucz do długiego wspólnego życia z naszym czworonożnym przyjacielem.

 

Agnieszka Siedlecka

swiatrolnika.info 2023