PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Zwierzęta futerkowe / Szczepionka dla norek – hodowcy apelują o jej wprowadzenie, a minister milczy

Szczepionka dla norek – hodowcy apelują o jej wprowadzenie, a minister milczy

Autor: Monika Faber 2021-03-04 11:30:00
Szczepionka dla norek

Szczepionka dla norek przeciwko SARS-CoV-2 została zaproponowana Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez firmę Zoetis. Według ekspertów zajmujących się weterynarią pomoże ona ochronić nie tylko zwierzęta, ale także interesy hodowców oraz stanowić ważny element zapewnienia zdrowia publicznego. Niestety na tę chwilę MRiRW nie odniosło się do przedstawionej przez Zoetis oferty.

Szczepionka dla norek – eksperci weterynarii zalecają jej wprowadzenie

Pandemia koronowirusa trwa już rok, a jej efekty odczuwają wszyscy, także rolnicy. Pod koniec stycznia SARS-CoV-2 został wykryty na fermie norek. Hodowla została zlikwidowana na koszt właściciela, ponieważ obecne prawo nie przewiduje żadnych odszkodowań.

Sprawa od samego początku wywołała falę oburzenia nie tylko wśród hodowców, ale i części polityków.

Można powiedzieć, że jest to niekonstytucyjne, ponieważ minister Grzegorz Puda zgodził się na to, by tysiące norek, gdzie tylko przy kilku sztukach wykryto koronawirusa, zostało zabitych, zutylizowanych, ponieważ twierdził, że będzie zagrożenie koronawirusem z ich strony

– powiedział poseł Konfederacji, Michał Urbaniak z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Eksperci z dziedziny weterynarii i zdrowia zwierząt szukają wyjścia z tej sytuacji. Rozwiązaniem może być szczepionka dla norek, którą opracowuje firma Zoetis.

Szczepionka dla norek, nad którą obecnie trwają prace, oparta jest na podobnym mechanizmie jak ludzka. Zawiera białko wirusa SARS-CoV-2, które po wstrzyknięciu wywołuje reakcję odpornościową organizmu zwierzęcia. Jak dotąd badania nad szczepionką były prowadzone na psach i kotach. W badaniach wykazano bezpieczeństwo i racjonalny poziom skuteczności.

Nie można podchodzić do zagadnienia, że tylko ludzie są chorzy, w związku z czym trzeba podejść w sposób całościowy, tak jak mówi koncepcja jednego zdrowia i zająć się zdrowiem zarówno ludzi, jak i zwierząt, bo pozostawienie łańcucha niedokończonego, czyli skoncentrowanie się tylko na szczepieniach ludzi, a pozostawienie zwierząt bez zabezpieczenia, to jest ślepa uliczka, to za chwilę wróci

– zaznaczył Artur Zalewski, dyrektor biura zarządu Polprowet Polska.

Czytaj też: Szczepionka dla norek – czy ministrowi zależy na ratowaniu zwierząt?

Szczepionka dla norek jest nadzieją polskich rolników na uratowanie zagrożonych hodowli

Jak podkreśla dyrektor Polskiego Przemysłu FutrzarskiegoSzczepionka dla norek 022, Marek Miśko ”badania pokazują, że szczepionka dla norek jest w pełni bezpieczna i daje dużą nadzieję dla hodowców tych zwierząt”.

Uważamy, że państwa polskiego nie stać na potężne odszkodowania, które hodowcy bez wątpienia będą chcieli uzyskać za wybicie im wszystkich zwierząt należących do nich, będących ich własnością i nie ma takiej potrzeby, jeżeli możemy za własne pieniądze (my hodowcy) kupić te szczepionki oraz zabezpieczyć nasze zwierzęta

– dodał Marek Miśko.

Czy w Polsce będą szczepienia na koronawirusa dla zwierząt i na jakich zasadach ewentualnie się odbędą? Na takie pytanie resort rolnictwa nie udzielił jeszcze odpowiedzi.

Mimo to szczepienia takie w Polsce powinny się odbyć

– zaznaczył poseł PSL, Marek Sawicki.

Wszystkie zwierzęta powinny być szczepione, jeśli są takie możliwości, od chorób zakaźnych, bo to jest dbanie o dobrostan, dbanie o stan zwierząt. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości

– wskazał Marek Sawicki.

Hodowcy czekają teraz na odpowiednią reakcję resortu rolnictwa i mają nadzieję, że szczepionka dla norek zostanie wprowadzona do użytku.

radiomaryja.pl


Zieloni chcą oddać polski biznes Putinowi i Łukaszence

Autor: Świat Rolnika 2022-06-10 10:22:00

Zakaz hodowli zwierząt na futra powróci? Zieloni przedstawili projekt

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-07 16:30:00

Zakaz hodowli zwierząt na futra powróci? Zieloni znów atakują hodowców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 09:01:00

BULT SMOGOWICZE