PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Zwierzęta futerkowe / Hodowcy norek: wyrażamy chęć współpracy ze służbami weterynaryjnymi

Hodowcy norek: wyrażamy chęć współpracy ze służbami weterynaryjnymi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-02-01 08:38:54
Hodowcy norek

Przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego od kilku godzin są obecni w województwie pomorskim, gdzie wykryto pierwszy przypadek Covid-19 u norek. Wyrażamy pełną współpracę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii – napisano w oświadczeniu przysłanym do PAP. Hodowcy norek podnoszą kwestię odszkodowań, które, z godnie z rozporządzeniami ministra Pudy, nie przysługują rolnikom utrzymującym norki.

Hodowcy norek krytykują brak odszkodowań

O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo rolnictwa. Wirus SARS-CoV-2 u norek został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. Podjęto decyzję o likwidacji zwierząt.

"Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy" – czytamy w oświadczeniu.aukcja skor zwierzat futerkowych

Hodowcy norek wystąpią z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa!

"Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa" – czytamy.

W niedzielę MRiRW informowało, że by zminimalizować zagrożenia dla zdrowia i życia, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek).

Czytaj także: Hodowcy norek spod Kartuz muszą wybić norki, a Puda nie da im odszkodowań! Duńczycy dostali 11 mld zł!

Zaznaczono, że o zaistniałej sytuacji poinformowany został Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia i odpowiedni poziom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Dodano, że w najbliższym czasie będą znane wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek.

PAP/fot. pixabay