O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2022

Autor: Michał Rybka

Złotnicka biała – niezwykle wydajna polska rasa świni

złotnicka biała

Świnia złotnicka biała to nasza rodzima rasa, która objęta została Programem Ochrony Zasobów Genetycznych. Cieszy się dużą popularnością w polskich hodowlach.

Ta rasa świni cieszy się dobrym  zdrowiem, wysoką odpornością na wszelakie czynniki chorobotwórcze oraz zadziwiająco przystosowuje się do regionalnych warunków środowiska (najwięcej hodowli w woj. wielkopolskim). Rolnicy cenią sobie, że świnie rasy złotnickiej nie są zbyt wymagające w hodowli. Ich wydajność rzeźna dorównuje innym najlepszym rasom mięsnym.

Charakterystyka rasy

Rasa złotnicka biała charakteryzuje się średniej wielkości świniami. Lochy dorastają do 200-250 kg, a knury 250-300 kg. Ich szczecina jest długa i biała (czasami zdażą się ciemna plamki). Z kolei świnie tej rasy posiadają małą głowę, a ich średniej wielkości uszy zwisają ku przodowi. Posiadają one zbity i poprawnie umięśniony tułów, a ich kończyny są długie i solidne. 

złotnicka biała

Rasa złotnicka biała – poprawne użytkowanie

Rasa ta jest typowo mięsną rasą. Świnia złotnicka biała jest w stanie uzyzkać dzienny przyrost tuszy wynoszący 490 g/dzień. Prace nad tą rasą przyniosły rezulatat w postaci lepszego wykorzystania paszy i skróceniu tuczu. Poprawie uległa również sama wartość rzeźna.

Loszki hodowane do masy 100 kg uzyskały 51,2% mięsności. To daje porównywalny wynik do innych ras. Rasa uznano również jako idealną do wykorzystania w tuczu intensywnym. Mięso pochodzące od świń tej rasy odnacza się niebywałą teksturą oraz delikatnym smakiem. Częśto jest wykorzystywane do tworzenia regionalnych dań.

Warunki utrzymywania świń rasy złotnickiej białej

Jak już wspomnieliśmy, rasa złotnicka biała jest niezbyt wymagającą rasą. Obserwacja hodowli pokazuje, że pasze pochodzące z własnych gospodarstw dają im optymalny przyrost. Ponadto świnie tej rasy mogą być utrzymywane w systemie intensywnym w budynkach lub ekstensywnym z dostępem do wybiegów. Cieszą się również powodzeniem w gospodarstwach agroturystycznych.

Czytaj także: Dezynteria świń, czyli niebezpieczna choroba atakująca trzodę chlewną

źródła: wikipedia.org/ fot. wikipedia.org
 

swiatrolnika.info 2023