O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-01-2022

Autor: Michał Rybka

Zbilansowane aminokwasy w paszach dla świń dadzą optymalny wzrost twojej hodowli

aminokwasy w paszach dla świń

W żywieniu trzody chlewnej warto zadbać o zbilansowaną dietę. Pomóc w tym mogą aminokwasy w paszach dla świń, które oddziałują na właściwy wzrost i rozwój.

Zbilansowana dawka pokarmowa dla świń nie powinna opierać się wyłącznie na samym białku w paszy. Powinna zawierać w sobie również wartości biologiczne. Innymi słowy wartość biologiczna białka to zawartość aminokwasów odpowiadająca zapotrzebowaniu organizmu świni.

Aminokwasy dziela się na dwie grupy

Pierwszym rodzajem aminokwasów wchodzących w skład białka są te, które samodzielne syntezują się w organizmie zwierzęcia. Z kolei drugi rodzaj aminokawsów musi być dostaraczany świni w paszy, gdyż nie może się on samodzielnie syntezować. Do drugiej grupy możemy zaliczyć: lizynę, treoninę, metioninę, tryptofan, walinę, leucynę, izoleucynę, fenyloalaninę oraz histydynę.

Skarmiając odpowiednie pasze, trzeba pamiętać, że odpowiedniej zawartości aminokwasów w składnikach pokarmowych paszy i odpowiednim stosunku aminokwasów względem siebie. Należy mieć świadomość, iż aminokwasowy skład jest różny w stosunku do składu białka ciał tuczników jak i składu mleka loch. Z tej racji już ok. 40 lat temu przyjęto termin białka idealnego, umożliwiający żywić świnie tak, aby dostarczone w paszach białko pokryło zapotrzebowanie na aminokwasy w proporcjach zbliżonych do składu ciała. Za najlepsze kryterium w dostępności dla organizmu zwierzęcego przyjmuje się strawność jelitową aminokwasów.aminokwaasy2

Aminokwasy w paszach dla świń – prawo Liebiga

W całym procesie znajduje zastosowanie również prawo Liebiga. Prawo to mówi, że składnik, którego jest najmniej w stosunku do potrzeb, będzie ograniczał wykorzystanie pozostałych składników, a w tym przypadku aminokwasów. Do najczęściej ograniczających aminokwaóe w paszach dla świń należą: lizyna, treonina, metionina i tryptofan. W związku z tym powinno być jak najwięcej aminokwasów, które są bardzo pożądane do odpowiedniego wzrostu i rozwoju świni.

Idąc dalej, nasze zwierze będzie potrzebowało mniejszego wysiłku na trawienie i przyswajanie paszy, jeśli ona wykaże wyższą zawartość białka biologicznego. Dobrze zbilansowane aminokwasy w paszach dla świń, to gwarancja mniejszej ilości problemów związanych z jej paszy, a przy okazji to gwarancja również mniejszrj produkcji amoniaku.

Aminokwasy w paszach dla świń i ich odpowiednie bilansowanie

Dla poszczególnych grup produkcyjnych świń zostały opracowane profile aminokwasowe po to, aby prawidłowo zbilansować aminokwasy egzogenne.

Lizyna to pierwszy aminokwas ograniczający biologiczną wartość białka w żywieniu świń. Jej wartość wynosi 100 i dopiero w następnej kolejności bilansuje się pod nią inne aminokwasy. Klasyfikacja innych aminokwasów tyczy się głównie metioniny z cystyną, treoniny i tryptofanu, ponieważ tylko te związki można bilansować podczas układania dawek pokarmowych w mieszankach paszowych.

Dla poszczególnych grup świń proporcje aminokwasów w paszy dla powinny oscylować w tych granicach: prosięta odsadzone – 100 : 60 : 65 : 18, warchlaki – 100 : 60 : 62 :18, tuczniki w pierwszym okresie tuczu – 100 : 65 : 67 :19, tuczniki w drugim okresie tuczu – 100 : 70 : 70 : 20. Dla loch uśredniony profil aminokwasowy powinien wynosić 100 : 65 : 68 : 19.

Zachowanie odpowiedniego profilu aminokwasowego w bilansowanej paszy umożliwia optymalne wykorzystanie białka paszy. Zachowanie tej zależności może nam pomóc w uzyskaniu jak najbardziej poprawnych i korzystnych wskaźników produkcyjnych hodowanych świń. Przy okazji ograniczymy także wydalanie azotu do środowiska. Z tego wynika, że przy bilansowaniu dawki pokarmowej dla poszczególnych grup świń musimy zwrócić uwagę na ogólną wartość paszy, a nie tylko na ogólną zawartą w niej ilość białka.

Zobacz też: Mięso tuczników: Czynniki decydujące o wartości mięsa

źródła:kpodr.pl/fot.pexels

swiatrolnika.info 2023