PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Zatrzymano oszustów, wystawiających fałszywe świadectwa zdrowia świń

Zatrzymano oszustów, wystawiających fałszywe świadectwa zdrowia świń

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-09 15:37:00
świadectwa zdrowia

Policjanci z Łodzi zatrzymali 4 weterynarzy, którzy wystawiali świadectwa zdrowia świń bez ich przebadania i 19 hodowców świń, którzy się nimi posługiwali.

O działaniach policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi prowadzonych w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka łódzkiej KWP Joanna Kącka. Dwa dni temu funkcjonariusze zatrzymali 23 osoby – w tym czterech lekarzy weterynarii i 19 hodowców trzody chlewnej.

Fałszywe świadectwa zdrowia świń

,,Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, kilku lekarzy weterynarii nie dopełniało obowiązków, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przestępstwo polegać miało na niewykonywaniu badań trzody chlewnej przed wystawieniem świadectwa zdrowia. Tym samym lekarze w dokumentach poświadczali nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne; stwierdzali, że zwierzęta nie miały w danym dniu objawów chorób, działając tym samym na szkodę interesu publicznego" – wyjaśniła Kącka.

Z kolei hodowcy usłyszeli zarzuty związane z posługiwaniem się fałszywymi świadectwami zdrowia. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zastosowała wobec podejrzanych nieizolacyjne środki zapobiegawcze, a dodatkowo wobec lekarzy weterynarii środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

Grozi im 10 lat więzienia

Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając Swiadectwa zdrowia swin policja lodz 02swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego podlega karze do 10 lat pozbawienia wolności

,,Mając na względzie możliwość przyjęcia, iż podejrzani uczynili sobie z popełnienia czynów zabronionych stałe źródło dochodu, może grozić im kara przewidziana za dane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a można ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę" – dodała Kącka.

Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa. Wiadomo jednak, że taka nielegalna działalność na pewno nie pomoże w zatrzymaniu epidemii ASF, która dziesiątkuje polskie hodowle trzody chlewnej.

Czytaj też: IAŚ: Dość kłamstw na temat ASF i obwiniania myśliwych

PAP/fot.policja/fot.pixabay