O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Zatrucie solą u świń – jak je wykryć i jak mu zapobiegać

Zatrucie solą

Zatrucie solą może wystąpić u świń zarówno w następstwie braku wody, jak i nagłego spożycia zbyt dużej ilości soli przez zwierzęta.

Objawy często są przyspieszane lub pogarszane przez umożliwienie świniom nagłego, nieograniczonego dostępu do wody. Pozbawienie świń wody może nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej może być wynikiem zamarznięcia źródła wody, zatkania smoczków z wodą lub nieumyślnego pozostawienia zamkniętego zaworu wody.

Zatrucie solą u świń

Po nagłych ulewnych deszczach zatrucie solą może wystąpić u świń po spożyciu słonej solanki z przepełnionych pojemników na sól dostarczonych innym zwierzętom gospodarskim. Ten rodzaj zatrucia jest bardziej prawdopodobny u świń pozbawionych wody.

Diagnozę związaną z pozbawieniem wody może sugerować wywiad, objawy i podwyższone stężenie sodu w surowicy lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Zapalenie żołądka i jelit jest bardziej prawdopodobne u świń spożywających słoną solankę i może mu towarzyszyć biegunka. Cenną, ale nieomylną pomocą diagnostyczną jest mikroskopowa obserwacja raczej wyjątkowego obrzęku opon mózgowych i mózgu, spowodowanego przez eozynofile w mózgu. Później i mniej wiarygodnie może pojawić się laminarna podkorowa polioencefalomalacja lub martwica. Zatrucie solą należy odróżnić od wszystkich innych chorób mózgu. W zagrożonym kojcu, wskazówką do wystąpienia braku wody będzie brak moczu lub mokrego kału na podłodze kojca.

zatrucie solą

Objawy zatrucia

Objawy kliniczne zatrucia jonami sodu są spowodowane ostrym obrzękiem mózgu, który powstaje w wyniku licznych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ponieważ stan ten występuje najczęściej wtórnie do braku wody (a nie pierwotnego toksycznego spożycia soli), zatrucie solą jest często widoczne na poziomie " zagrody " lub "stada". Objawy obejmują bezcelowe wędrówki, ślepotę, głuchotę i uciskanie głową. Dotknięte chorobą świnie czasami "siadają jak pies", powoli podnoszą nos do góry i do tyłu oraz przewracają się na bok w spazmach, po których może nastąpić łopotanie nóg. Następnie mogą wstać i kontynuować wędrówkę.

Pozbawione wody lub dotknięte chorobą świnie powinny być przywracane do wody powoli, podając tylko niewielkie ilości wody w częstych odstępach czasu. Może to ograniczyć śmiertelność. Świnie wykazujące objawy kliniczne zazwyczaj umierają niezależnie od leczenia.

Czytaj też: Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

3trzy3.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023