O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-04-2022

Autor: Michał Rybka

Wysiękowe zapalenie naskórka – choroba atakująca prosięta zaraz po porodzie

Wysiękowe zapalenie naskórka

Wysiękowe zapalenie naskórka to gęste uszkodzenia skóry, z egzemą i wysiękowym zapaleniem naskórka. Zapalenie pojawia się u prosiąt ssących i odsadzonych.

Zapalenie naskórka wywoływane jest przez bakterię Staphylococcus hyicus. Choroba upodobała sobie atakowanie prosiąt do 8 tygodnia ich życia. Prosięta ssące chorują sporadycznie, ale u prosiąt odsadzonych problem może dotyczyć większego odsetka zwierząt, zwłaszcza w fermach, gdzie jest duża liczba loch pierworódek. Bakteria namnaża się w pochwie świni przed proszeniem. To powoduje, że prosięta zarażają się bakterią już w czasie porodu.

Objawy choroby w poszczególnych grupach prosiąt

Wysiękowe zapalenie naskórka u prosiąt ssących może objawiać się w postaci zmian na ciele prosiąt (po bokach i za uszami). Stopniowo również zaczyna się zabarwiać na brązowo skóra po bokach oraz brzuch. W miarę upływu czasu plamy zaczynają zajmować całe ciało. Znaczne obszary na ciele zaczynają się marszczyć i w tych miejscach skóra staje się złuszczona oraz tłusta. Ekstremalne przypadki pokazują, że skóra prosięta przybiera czarny kolor (martwica), a samo prosię umiera.

Z kolei wśród prosiąt odsadzonych i tuczników objawy pojawiają się zwykle 3 dni po odsadzeniu. Jawią się one w postaci brązowych obszarów w okolicach kończyn i głowy. Brązowe obszaru zazwyczaj ulegają owrzodzeniu. Z czasem pojedyncze brązowe punkty zalewają całego ciało zwierzęcia. U prosiąt odsadzonych i tuczników również skóra ulega łuszczeniu się oraz pomarszczeniu. Ekstremalne przypadku wskazują na zmianę plam z koloru brązowego na czarny. Eksperci szacują, że wysiękowe zapalenie naskórka może dotkną nawet 15 proc. świń po odsadzeniu.

Wysiękowe zapalenie naskórka

Wysiękowe zapalenie naskórka – zapobieganie chorobie

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby zaleca się niezwykle szybką izolację zwierząt. Zaleca sie również podawanie skutecznych w danym przypadku antybiotyków w iniekcji chorym sztukom. Zainfekowane prosięta można przemywać roztworami dezynfekującym, które w swoim składzie posiadają np. chlor, chlorheksydyne albo jodynę.

Wysiękowe zapalenie naskórka powoduje odwodnienie organizmu zwierząt, zatem niezbędne jest podawanie im elektrolitów. W ekstremalnych przypadkach specjaliści zalecają stworzenie autoszczepionki i podawanie jej lochom 2 razy (4 i 3 tygodnie przed porodem w celu podniesienia odporności biernej prosiąt).

Kontrola wilgotności powietrza w pomieszczeniach gospodarskich, zmniejszenie gęstości obsady, czy zapobieganie powstawaniu uszkodzeń zwierzęcej skóry znacznie przyczynia się do zastopowania choroby w naszym inwentarzu.

Czytaj również: Dezynteria świń, czyli niebezpieczna choroba atakująca trzodę chlewną

źródła: 3trzy3.pl/ fot. pixabay.com
 

swiatrolnika.info 2023