O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Womitoksykoza – zanieczyszczenie pasz, powodujące wymioty u świń

Womitoksykoza

Womitoksykoza jest powszechnym zanieczyszczeniem pasz dla świń, pochodzącym głównie z ziaren zbóż zakażonych Fusarium .

W praktycznych warunkach żywienia, najbardziej widoczne toksyczne skutki toksyny obejmują zwracanie pokarmu i zmniejszenie przyrostu żywej wagi oraz przyczynianie się do modulacji immunologicznej. Toksyna może bowiem pogarszać skuteczność szczepionki przeciwko wirusowi zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRSV) na poziomach subtoksycznych.

Womitoksykoza w paszy świń

Zboża, takie jak pszenica, jęczmień i kukurydza, są często zanieczyszczone mikotoksynami, wytwarzanymi jako metabolity wtórne przez pospolite pleśnie, takie jak Fusarium. Spośród tych zanieczyszczeń, womitoksykoza jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Powstaje w wyniku zagrzybienia zbóż przed zbiorami, szczególnie w wilgotnych warunkach pogodowych, dlatego często występuje w produktach zbożowych, znacząco wpływając na ich jakość.

Za szczególnie wrażliwe na toksyczność, bardziej niż przeżuwacze czy drób, uważane są świnie. Wysokie stężenia toksyny w paszy dla świń powodują ostre objawy, takie jak zmiany jelitowe, biegunka i wymioty. Częstsze jest chroniczne narażenie na niskie poziomy toksyny, co zazwyczaj prowadzi do zmniejszonego spożycia paszy, zmniejszonej wydajności żywieniowej, a tym samym zmniejszenia przyrostu masy ciała.

Womitoksykoza

Womitoksykoza osłabia również odporność immunologiczną

Womitoksykoza jest wysoce odporna na obróbkę chemiczną i temperaturową i prawie niemożliwe jest zapobieganie jej obecności w ziarnie, co sprawia, że ​​środki wiążące mikotoksyny są najbardziej użyteczną strategią zapobiegania ich toksycznym skutkom. Pomimo dużej różnorodności substancji wiążących mikotoksyny na rynku, tylko kilka z nich spełnia minimalne wymagania skutecznej ochrony. Są to rozwiązania oparte na silicoglicydolu.

Według badań naukowców, toksyna może również pogarszać skuteczność szczepionki przeciwko wirusowi zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRSV) na poziomach subtoksycznych. Eksperymentalne badanie szczepienia wykazało, że narażenie świń na toksynę przez okres 4 tygodni pogarsza skuteczność szczepienia przeciwko klinicznym objawom PRRS.

Wszystkie szczepione zwierzęta wytworzyły wydajną odpowiedź przeciwciał specyficzną dla PRRSV w ciągu 2 tygodni, z wyjątkiem 20% zwierząt otrzymujących wyższą dawkę womitoksykozy. Po zakażeiu wirusem, szczepione zwierzęta w grupie I były chronione przed objawami klinicznymi. Szczepione zwierzęta eksponowane na toksynę w grupie II i III były w mniejszym stopniu chronione przed objawami klinicznymi.

Czytaj też: Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

3trzy3.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023