PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Wieprzowina – jak wybrać mięso o dobroczynnych właściwościach?

Wieprzowina – jak wybrać mięso o dobroczynnych właściwościach?

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-20 00:00:00
Wieprzowina

Wieprzowina ma 5-7 razy więcej witaminy B1 (tiaminy) niż inne rodzaje mięsa, takie jak jagnięcina i wołowina, przekazała w publikacji Veterinary and Life dietetyk z Centrum Żywienia Zdrowego i Sportowego Federalnego Budżetowego Centrum Naukowego Federalnego Centrum Badań Żywienia i Biotechnologii Tamara Pruntseva.

Wieprzowina – witamina B1 zawarta w mięsie odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów

Według dietetyk witamina B1 odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Ponadto poprawia zdolności umysłowe i nastrój, normalizuje apetyt, poprawia krążenie krwi, przez co korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Oprócz witaminy B1 wieprzowina zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolenowy, linolowy i oleinowy. Większość z nich będzie na smalcu. Dodatkowo mięso wieprzowe jest bogate w cynk, selen, magnez i lizynę, co poprawia wchłanianie wapnia. To mięso zawiera również żelazo, choć nie tak dużo jak w wołowinie

– przekazała Pruntseva, dodając, że wieprzowina jest dobrze przyswajana przez organizm.

Wcześniej Narodowy Związek Hodowców Świń powiedział ViZh, że spożycie wieprzowiny w Rosji wzrosło do 77 kilogramów na osobę rocznie, czyli o 5-6 procent więcej niż w 2019 roku. Głównym powodem jest niska cena w porównaniu do wołowiny i jagnięciny.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że wieprzowina może różnić się jakością. Powiedziała, że ​​ma na to wpływ szereg czynników: wiek świni, rodzaj karmy, genotyp.

Trendem ostatnich lat w hodowli jest wzrost wartości mięsa i wzrost udziału chudego mięsa. Oznacza to, że zmniejsza się zawartość tłuszczu, a zwiększa się składnik białkowy. Ale jednocześnie spadek tłuszczu śródmięśniowego może prowadzić do pogorszenia smaku

– podkreśla specjalistka.

Wieprzowina – komu zaleca się ograniczanie jej spożycia?

Spożywanie tłustych części tego mięsa powinno byćWieprzowina 025 ograniczone do osób z nadwagą, z chorobami trzustki, zaburzeniami metabolizmu lipidów oraz z wysokim ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia. Ale generalnie nie oznacza to, że należy go całkowicie wyeliminować. Wskaźniki spożycia wieprzowiny są indywidualne dla każdego, zależą od podstawowego metabolizmu, aktywności fizycznej

– wyjaśniła Tamara Pruntseva.

Ogólnie rzecz biorąc, dietetycy zalecają spożywanie wieprzowiny, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych.

Według lekarza zawartość kalorii w potrawie będzie się różnić w zależności od tego, czy wieprzowina jest gotowana, gotowana przez smażenie na dużej ilości oleju, czy pieczona na grillu. Chociaż wieprzowina jest powszechnie uważana przez dietetyków za posiadającą wysoką wartość odżywczą, przypominają oni, że dieta musi być zbilansowana.

Czytaj też: Rosyjska wieprzowina – perspektywy otwarcia chińskiego rynku

Wieprzowina – jak wybrać dobre mięso?

Istnieją główne kategorie mięsa: kategoria A i kategoria B, które różnią się proporcją tkanki mięśniowej

– zauważa dietetyk.

W kategorii A udział tkanki mięśniowej przekracza 80 procent. Produkty z kategorii B zawierają ułamek masowy tkanki mięśniowej od 60 do 80 procent, są też wysokiej jakości, ale z reguły ich cena jest nieco niższa.

Należy również sprawdzić świadectwo weterynaryjne

Każdy produkt posiada atest weterynaryjny, który na życzenie możemy dostarczyć w sklepie

– wyjaśnia dietetyk. Ekspert zaleca również, aby zawsze zwracać uwagę na trwałość produktu.

Poza tym wieprzowina powinna mieć kolor różowy do ciemnoróżowego. Ponadto powierzchnia tego mięsa nie powinna być lepka. Wszystko to przemawia za świeżością produktu.

meatinfo.ru/fot.Pixabay