PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Wieprzowina będzie droga. Ceny rosną w całej Europie

Wieprzowina będzie droga. Ceny rosną w całej Europie

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 08:26:00
wieprzowina

Wszystko wskazuje na to, że wieprzowina będzie droższa. Ceny w ostatnim czasie podniosły już Hiszpania, Irlandia czy Belgia. 

Ograniczona podaż żywca wieprzowego powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych – przekazał we wtorek Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Wieprzowina z wyższymi cenami skupu

„Rośnie cena skupu żywca wieprzowego. Handlowcy notują wzrost sprzedaży produktów wieprzowych na unijnym rynku, a ubojnie z coraz większym trudem pokrywają zapotrzebowanie na surowiec. Eksporterzy również podkreślają większe zainteresowanie unijną wieprzowiną ze strony państw azjatyckich” – przekazał KZP-PTCh Polpig we wtorkowym komentarzu.

Wakacyjny wzrost konsumpcji wieprzowiny

Jak zaznaczono, podobnie jak w ubiegłych latach okres wakacyjny przyniósł wzrost konsumpcji, a wysokie temperatury obniżyły podaż żywca na skutek słabych przyrostów zwierząt. Impuls popytowy na wieprzowinę zaznaczył się nie tylko na południu Europy, ale również w krajach Europy Centralnej.

wieprzowina

Wieprzowina będzie coraz droższa

„Ceny skupu wieprzowiny w tym tygodniu podniosły Irlandia, Hiszpania czy Belgia. Z notowań giełdowych wynika, że tuczniki w Niemczech w następnym tygodniu będą skupowane w cenie 1,85 euro/kg, czyli o 5 eurocentów drożej w stosunku do ubiegłego tygodnia” – wskazano w komentarzu Polpig.

Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej na rynku krajowym zakłady zaczynają poszukiwać surowca do uboju, co powoduje wzrosty cen skupu. Średnia cena skupu w klasie E wynosi obecnie 8,60 zł/kg (+0,20 zł/kg) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

"Ograniczona podaż powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu żywca, co znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na półkach sklepowych" – podkreśliła organizacja producentów trzody chlewnej.

Czytaj także: UOKiK wziął się za tucz kontraktowy. Wszczął postępowanie przeciwko dużej firmie

PAP/fot. pixabay