O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-12-2021

Autor: Michał Rybka

Walka z ASF: Ministerstwo rolnictwa planuje wielkie liczenie dzików

liczenie dzików

Liczenie dzików ma przebiegać z pomocą dronów i nowoczesnych kamer termowizyjnych – wynika z zapowiedzi medialnych ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Nowoczesne technologie mają pomóc określić rzeczywisty stan populacji dzików w Polsce. Precyzyjne policzenie tych dzikich zwierząt pozwoli kołom łowieckim na dokładny odstrzał sanitarny dzików, związany z walką z wirusem ASF. Powyższa kwestia została poruszona przez Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka na posiedzeniu komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

W walce z ASF pomoże najnowocześniejszy sprzęt

W tym roku w Polsce wykryto 2607 przypadków ASF u dzików, u świń natomiast zanotowano 122 ognisk choroby i zlikwidowano ponad 42 tys. sztuk zwierząt. Dowiedz się także jak przemieścić świnie do rzeźni z obszarów ASF.

P. Niemczuk podkreślił, że w związku z trwającą walką przeciwko ASF odstrzały dzików będą kontynuowane. Żeby odstrzały były jak najbardziej optymalne, trzeba znać ich ilość. Zatem jeszcze w tym roku powinno dojść do wyboru podmiotu, który będzie posiadał najnowocześniejsze urządzenia takie jak: drony, samoloty bezzałogowe czy foto pułapki. Z zapowiedzi ministra rolnictwa wynika, że liczenie dzików zakończy się z dniem 15 marca.

Pomoc najnowocześniejszego sprzętu pomoże w weryfikacji danych, które zostały zebrane przez koła łowieckie, ponieważ taką inwentaryzację zwierzyny sporządzają dzierżawcy albo zarządcy obwodów łowieckich w terminie do dnia 10 marca każdego roku. Ponadto inwentaryzacja zawiera szacowaną liczebność występujących zwierząt łownych.
Inne metody na liczenie zwierzyny łownej takie jak np: próbne pędzenia czy aktywne tropienia wiążą się z dużymi błędami obliczeniowymi, bo nie odzwierciedlają stanu faktycznego i po prostu zaniżają wyniki.liczeniedzikow2 06.12

Precyzyjne liczenie dzików pomoże gospodarstwom rolnym

Wyniki inwentaryzacyjne są podstawą do późniejszego opracowania rocznego planu łowieckiego. Jest on przedkładany do zatwierdzenia nie później niż do dnia 21 marca danego roku. Zbliżający się rok przyniesie kolejne liczenie zwierzyny po wydzierżawieniu obwodów łowieckich. Warto zaznaczyć, ze jeszcze w obecnym roku miał zostać przeprowadzony podział województw na obwody łowieckie razem z ich kategoryzacją. Jak się jednak okazuje poszczególne województwa nie wykonały tego zadania w ustalonym terminie, przez co została wprowadzona tegoroczna nowelizacja ustawy nowelizującej ustawę – Prawo łowieckie z 2018 r. wprowadzająca obowiązek dokonania podziału województwa na obwody do dnia 31 grudnia 2021 r.

Do 31 marca 2022 r. zachowują ważność podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. I zgodnie z ustawą Prawo łowieckie w wypadku podziału województw na obwody łowieckie inwentaryzacja zwierzyny jest sporządzona w terminie 15 dni od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd według stanu na dzień jej sporządzenia.

W następnej kolejności dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego sporządza roczny plan łowiecki na okres od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd do dnia 31 marca. Wynika z tego, że przyszłym roku do opinii publicznej powinny przedostać się wyniki z liczenia ogólnego zleconego przez Ministerstwo, z inwentaryzacji przeprowadzonej przez dotychczasowych dzierżawców i z inwentaryzacji przeprowadzonej przez nowo wyłonionych dzierżawców obwodów po przeprowadzonym podziale województw.

Wszystkie te zebrane dane pomogą w precyzyjnej ocenie populacji dzika w Polsce, a co za tym idzie, w uczciwym ich odstrzale. Dzięki temu zostanie sporządzony wektor ASF, który może okazać się zbawienny odnośnie losów gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Zobacz też: Bioasekuracja zewnętrzna jako ochrona w dobie epidemii ASF

wir.org.pl/ fot. pexels.com, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023