PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie

Autor: Michał Rybka 2022-05-17 18:00:00
eksport wieprzowiny

Według najnowszej prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w tym roku unijny eksport wieprzowiny pozostanie na pierwszym miejscu na świecie.

Pomimo stagnacji na rynkach wieprzowiny krajów Unii Europejskiej związanej ze wzrostami kosztów produkcji rolnej analitycy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych spodziewają się, że w tym roku poza blok państw europejskich zostanie wysłanych ok. 4,8 mln ton wieprzowiny.

Równie mocny eksport wieprzowiny w Chinach i USA

Z takim wynikiem unijny eksport wieprzowiny stanowi 40,7% światowego handlu w sektorze. Na drugim miejscu znajdą się Stany Zjednoczone z 25,6% udziałem w eksporcie, choć spodziewany jest spadek o 6,2% w porównaniu do 2021 roku. Trzecie miejsce zajmie Kanada z udziałem 12,5% i wolumenem eksportu 1,5 mln ton. 

Kolejną rzeczą poddaną analizie była produkcja wieprzowiny. Tutaj już prym wiodą Chiny, gdyż utrzymają dominującą pozycję i będą odpowiadać za 46,2% światowej produkcji wieprzowiny (110,5 mln ton), a oczekiwana produkcja wyniesie 51 mln ton, czyli o 7,4% więcej niż w ubiegłym roku.

Za nią uplasuje się Unia Europejska z oczekiwanym udziałem 20,9% i wielkością produkcji 23,2 mln ton, co oznacza spadek o 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy na trzecim miejscu znajdą się Stany Zjednoczone z udziałem 11,1%. w tym samym czasie produkcja wyniesie 12,3 mln ton, co oznacza spadek o 2,2% w stosunku do 2021 roku.

eksport wieprzowiny

Najwięcej wieprzowiny importują i będą importować Chiny

W rankingu krajów importujących wieprzowinę Chiny również są na pierwszym miejscu. Państwo Środka ma zakupić około 31,9% światowej importowanej wieprzowiny, czyli o 19,2% mniej niż import w 2021 roku. 

Oczekuje się, że na drugim miejscu znajdzie się Japonia z udziałem 13,2%, a na trzecim Meksyk z udziałem 10,9% światowego importu wieprzowiny. W szczególności oczekuje się, że import z Filipin i Wietnamu spadnie w tym roku odpowiednio o 18,1% i 10%.

Czytaj też: Globalny popyt na wieprzowinę spadnie w drugiej połowie roku

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay, pexels


Autor: Świat Rolnika

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF


Autor: Świat Rolnika

Handel trzodą chlewną w UE utrudniony przez przepisy


Autor: Magdalena Podgórska

UOKiK wziął się za tucz kontraktowy. Wszczął postępowanie przeciwko dużej firmie


BULT SMOGOWICZE